Boys Results

RaceTab 3 by MileSplit                    Registered to: David Everett, Milesplit.Com

                          Ottawa Invitational - 2012-03-30                           
                                Ottawa HS, Ottawa, KS                                


                    Boys 100 Meter Dash Prelims                     
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Paul Jones                11 Piper                         11.15
  2 Alec Donn                 11 Mill Valley                   11.18
  3 Kendal Short              11 Mill Valley                   11.19
  4 Dion Saunders             10 Piper                         11.30
  5 Connor Fleming            11 Wichita Collegiat             11.37
  6 Marcus Radenmacher        10 Paola                         11.53
  7 Brandon Fahnestock        12 Piper                         11.55
  8 Devin Clark               10 Wichita Collegiat             11.59
  9 Josiah Hadle              11 Paola                         11.60
 10 Logan Zavodny             11 Mill Valley                   11.76
 11 Brady Wallis              10 Ottawa                        11.85
 12 Easton Aspegren            9 Ottawa                        11.87
 13 Kyle Marvin               11 Ottawa                        12.15
 14 Travis Funk               11 Paola                         12.20
 15 Gavin Scheiber             9 St. James                     12.22
 16 Andrew Growney             9 St. James                     12.72
 17 Mark Heim                  9 St. James                     13.40

                     Boys 100 Meter Dash Finals                     
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Paul Jones                11 Piper                         11.41
  2 Kendal Short              11 Mill Valley                   11.61
  3 Dion Saunders             10 Piper                         11.77
  4 Connor Fleming            11 Wichita Collegiat             11.83
  5 Alec Donn                 11 Mill Valley                   11.87
  6 Brandn Fahnestock         12 Piper                         11.92
  7 Devin Clark               10 Wichita Collegiat             11.95
  8 Marcus Radenmacher        10 Paola                         12.02


                    Boys 200 Meter Dash Prelims                     
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Ashton Proctor            12 Mill Valley                   22.95
  2 Jack Lopez                10 Mill Valley                   23.75
  3 Julian Cole               12 Piper                         23.80
  4 Devin Clark               10 Wichita Collegiat             24.07
  5 Bob Engen                 11 St. James                     24.07
  6 Jake Barrett              10 Wichita Collegiat             24.10
  7 Paul Jones                11 Piper                         24.14
  8 Karsten Barragree         11 Wichita Collegiat             24.41
  9 Brandon Fahnestock        12 Piper                         24.51
 10 Kyal Long                  9 Mill Valley                   24.63
 11 Josiah Hadle              11 Paola                         24.64
 12 Austin Roebuck             9 Paola                         24.80
 13 Easton Aspegren            9 Ottawa                        24.81
 14 Nicholas Zych             12 St. James                     24.90
 15 Marcus Radenmacher        10 Paola                         24.93
 16 Brandon Kinn               9 Ottawa                        25.59
 17 Clint McCullough          12 St. James                     25.60
 18 Kyle Marvin               11 Ottawa                        25.89

                     Boys 200 Meter Dash Finals                     
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Ashton Proctor            12 Mill Valley                   23.42
  2 Jack Lopez                10 Mill Valley                   23.75
  3 Devin Clark               10 Wichita Collegiat             24.07
  3 Bob Engen                 11 St. James                     24.07
  5 Paul Jones                11 Piper                         24.14
  6 Julian Cole               12 Piper                         24.22
  7 Karsten Barragree         11 Wichita Collegiat             24.41

                        Boys 400 Meter Dash                         
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Ashton Proctor            12 Mill Valley                   49.93
  2 Ian Jones                 10 St. James                     51.62
  3 Aaron Miller              10 Ottawa                        53.10
  4 Julian Cole               12 Piper                         54.28
  5 Keenan Ford               11 Mill Valley                   54.76
  6 Caymen Long               10 Paola                         55.56
  7 Christian Kraft           10 Wichita Collegiat             55.59
  8 Clint McCullough          12 St. James                     55.73
  9 Dion Saunders             10 Piper                         56.67
 10 Karsten Barragree         11 Wichita Collegiat             56.69
 11 Ibrahima Bah              10 Piper                         57.19
 12 Nicholas Zych             12 St. James                     57.63
 13 Jason Hogard              11 Mill Valley                   57.72
 14 Austin Roebuck             9 Paola                         58.36
 15 Alex Tharp                11 Ottawa                      1:06.09
 16 Lane Chambers             10 Ottawa                      1:26.30

                         Boys 800 Meter Run                         
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 John Scherschligt         11 St. James                   2:05.12
  2 CJ Meeks                  10 Mill Valley                 2:05.27
  3 Brian Mosier              12 Piper                       2:06.57
  4 Thomas Hinkel             12 St. James                   2:06.90
  5 Bernie May                12 Piper                       2:09.71
  6 Luke Wilson               10 Paola                       2:10.49
  7 Drew Nelson                9 Mill Valley                 2:19.83
  8 Ben Abel                  10 Paola                       2:20.74

                        Boys 1600 Meter Run                         
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Brian Mosier              12 Piper                       4:49.29
  2 CJ Meeks                  10 Mill Valley                 4:50.50
  3 Connor Mehalovich         12 Mill Valley                 4:55.25
  4 Sam White                  9 Ottawa                      4:59.80
  5 Alex Bohlander            12 Ottawa                      5:01.87
  6 Graham Wilson             10 Mill Valley                 5:07.05
  7 Nolan McCall              10 St. James                   5:09.50
  8 Lane Harris               11 Paola                       5:11.71
  9 Justice Hargis            12 Paola                       5:13.26
 10 Harrison Haines           11 Piper                       5:14.21
 11 Jared Brown               10 Piper                       5:19.77
 12 Corey Fedor               12 Paola                       5:28.21
 13 Michael Tolman            11 St. James                   5:29.79
 14 Jackson Schlotterback     10 Ottawa                      5:30.39
 14 Drake Burdette            11 St. James                   5:30.39

                        Boys 3200 Meter Run                         
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Connor Mehalovich         12 Mill Valley                10:52.52
  2 Ryan Kelly                11 St. James                  11:06.11
  3 Kurt Loevenstein           9 Mill Valley                11:09.00
  4 Stephen McEnery           11 Mill Valley                11:22.05
  5 Daniel White              10 Ottawa                     11:25.96
  6 Justice Hargis            12 Paola                      11:50.72
  7 Gio Carette               10 Paola                      11:57.95
  8 Chase Mercer               9 Paola                      11:59.92
  9 Kyle Chadwick             12 St. James                  12:10.65


                   Boys 110 Meter Hurdles Prelims                   
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Connor Fleming            11 Wichita Collegiat             15.99
  2 Gunnar Karr               10 Paola                         16.60
  3 Cody Deas                  9 Mill Valley                   17.27
  4 Chase Holub                9 Paola                         17.59
  5 Andrew Henn               10 Paola                         17.59
  6 Beau Soucie               12 Piper                         18.60
  7 Donnie Goode              10 St. James                     19.06
  8 Alejandro Tapang          12 Mill Valley                   19.42
  9 Peter Coelho              11 St. James                     20.36

                   Boys 110 Meter Hurdles Finals                    
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Connor Fleming            11 Wichita Collegiat             16.63
  2 Gunnar Karr               10 Paola                         17.02
  3 Donnie Goode              10 St. James                     17.35
  4 Cody Deas                  9 Mill Valley                   17.53
  5 Andrew Henn               10 Paola                         17.97
  6 Chase Holub                9 Paola                         18.91
  7 Alejandro Tapang          12 Mill Valley                   20.12
  8 Beau Soucie               12 Piper                         23.66

                       Boys 300 Meter Hurdles                       
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Time
====================================================================
  1 Donnie Goode              10 St. James                     43.73
  2 Gunnar Karr               10 Paola                         44.75
  3 Beau Soucie               12 Piper                         45.39
  4 Jason Biesma              10 Mill Valley                   45.48
  5 Alejandro Tapang          12 Mill Valley                   45.66
  6 Cody Deas                  9 Mill Valley                   45.77
  7 Jake Barrett              10 Wichita Collegiat             45.91
  8 Chase Holub                9 Paola                         46.07
  9 Peter Coelho              11 St. James                     50.04

                           Boys High Jump                           
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
====================================================================
  1 Justin Dunmars            12 Paola                       5-10.00
  2 Parker Muckenthaler       10 Mill Valley                 5-08.00
  3 Travis Funk               11 Paola                       5-06.00
  4 Brandin Bell              10 Ottawa                      5-06.00
  5 Donnie Goode              10 St. James                   5-06.00
  6 John Poorman              11 Mill Valley                 5-04.00
  7 Alec Donn                 11 Mill Valley                 5-04.00
  8 Luke Wilson               10 Paola                       5-04.00
  9 Keaton Cofield            11 Piper                       5-02.00
 10 Beau Soucie               12 Piper                       5-00.00
 11 Adam Perkins              11 St. James                   5-00.00
 12 Makale Hill                9 Ottawa                      4-00.00
 13 Brendon Rogers            10 Piper                       4-00.00

                          Boys Pole Vault                           
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
====================================================================
  1 Adam Perkins              11 St. James                  14-00.00
  2 Jason Biesma              10 Mill Valley                11-00.00
  3 Jessy Schrieffer          12 Paola                      10-06.00
  4 Travis Funk               11 Paola                       9-00.00
  5 Zach Hastings              9 Ottawa                      8-06.00
  6 Drew Birzer                9 Ottawa                      8-00.00

                              Boys Long Jump                              
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind
==========================================================================
  1 Dallas Natt               11 Ottawa                     20-06.00   NWI
  2 Parker Brush              12 Mill Valley                20-01.50   NWI
  3 Paul Jones                11 Piper                      19-11.25   NWI
  4 Connor Fleming            11 Wichita Collegiat          19-11.25   NWI
  5 Justin Dunmars            12 Paola                      19-02.00   NWI
  6 Keaton Cofield            11 Piper                      18-01.50   NWI
  7 Christian Kraft           10 Wichita Collegiat          17-09.50   NWI
  8 Brendon Rogers            10 Piper                      17-04.50   NWI
  9 Marcus Radenmacher        10 Paola                      17-04.50   NWI
 10 Nick Eisenberg            11 St. James                  17-03.50   NWI
 11 Gavin Scheiber             9 St. James                  17-03.00   NWI
 12 Isaiah Gum                11 Mill Valley                16-11.00   NWI
 13 Devin Clark               10 Wichita Collegiat          16-08.50   NWI
 14 Andrew Growney             9 St. James                  15-01.50   NWI

                             Boys Triple Jump                             
==========================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark  Wind
==========================================================================
  1 Dallas Natt               11 Ottawa                     44-00.00   NWI
  2 Justin Dunmars            12 Paola                      42-11.50   NWI
  3 Isaiah Gum                11 Mill Valley                39-10.00   NWI
  4 Cody Deas                  9 Mill Valley                39-08.00   NWI
  5 Keaton Cofield            11 Piper                      39-06.50   NWI
  6 Bob Engen                 11 St. James                  38-09.50   NWI
  7 Kendal Short              11 Mill Valley                38-02.50   NWI
  8 Christian Kraft           10 Wichita Collegiat          36-11.00   NWI
  9 Clint McCullough          12 St. James                  36-04.50   NWI
 10 Tanner Hinderliter        11 St. James                  35-06.00   NWI
 11 Tyler Brown               10 Ottawa                     35-02.00   NWI

                           Boys Shot Put                            
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
====================================================================
  1 Kord Ferguson             10 Ottawa                     49-06.00
  2 Mickey Jensen             11 Ottawa                     48-10.00
  3 Colton Beebe               9 Piper                      44-04.00
  4 Jonathan Ortiz             9 Piper                      43-02.50
  5 Chris Gomez               11 St. James                  42-01.00
  6 Coleman McCann            11 Mill Valley                41-11.00
  7 Tanner Wright              9 Ottawa                     41-05.00
  8 Drake Waters              10 Mill Valley                34-10.00

                         Boys Discus Throw                          
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
====================================================================
  1 Kord Ferguson             10 Ottawa                       130-08
  2 Adim Rogers               12 Paola                        130-04
  3 Kurt Weaver               12 Paola                        129-06
  4 Jonathan Ortiz             9 Piper                        125-00
  5 Mickey Jensen             11 Ottawa                       123-04
  6 Coleman McCann            11 Mill Valley                  115-05
  7 Cole Reed                  9 Ottawa                       113-10
  8 Robbie Weber              12 Mill Valley                  113-00
  9 Drake Waters              10 Mill Valley                  104-06
 10 Jandro Winkle             11 Piper                         99-11
 11 Joe Pomatto               11 Paola                         97-02
 12 Chris Gomez               11 St. James                     96-09
 13 Justin Bruce              12 Piper                         96-02
 14 David Feist               10 St. James                     78-00

                         Boys Javelin Throw                         
====================================================================
    Name                      Yr Team                           Mark
====================================================================
  1 Andrew Henn               10 Paola                        170-04
  2 Brandin Bell              10 Ottawa                       148-10
  3 Parker Muckenthaler       10 Mill Valley                  148-09
  4 Nathan Burns              11 Piper                        146-08
  5 Ben Carroll               10 Mill Valley                  144-01
  6 Cory Peoples              10 Ottawa                       138-05
  7 Jake Gramke               10 Mill Valley                  135-10
  8 Adim Rogers               12 Paola                        132-00
  9 Dalton Weidl              10 Ottawa                       120-09
 10 CJ Harper                 10 Piper                        114-08
 11 Tyler Hieber              12 Paola                        109-04
 12 Brendon Rogers            10 Piper                        106-02
 13 Neil Kelly                11 St. James                     95-05
 14 Darin Feist               11 St. James                     85-02

                Boys 4x100 Meter Relay                
======================================================
    Team                                          Time
======================================================
  1 Piper A                                      44.43
  2 Mill Valley A                                45.13
  3 Paola A                                      46.90
  4 Ottawa A                                     47.02
  5 St. James A                                  47.26

                Boys 4x400 Meter Relay                
======================================================
    Team                                          Time
======================================================
  1 Mill Valley A                              3:30.80
  2 St. James A                                3:32.10
  3 Piper A                                    3:40.40
  4 Paola A                                    3:40.60
  5 Ottawa A                                   3:47.30

                Boys 4x800 Meter Relay                
======================================================
    Team                                          Time
======================================================
  1 Paola A                                    8:57.73
  2 Mill Valley A                              8:59.92