Complete Results

Boys 4K Run Freshmen/Sophomore
PL	Name	YR	Team	-	Mark
1	CARTER STEWART	FR	Olathe East	1	13:10.3	---
2	TERRY IRVINE	SO	St James Acad	2	13:16.8	0:06.8
3	TRISTAN TORRES	SO	St James Acad	3	13:19.6	0:09.6
4	ELI MOORE	SO	St James Acad	4	13:36.6	0:26.6
5	JACOB KREEGER	SO	St James Acad	5	13:57.0	0:47.0
6	MATTHEW EDDY	SO	Olathe East	6	14:25.4	1:15.4
7	CARTER STANLEY	SO	Olathe East	7	14:33.8	1:23.8
8	WILL WHITEHEAD	SO	Olathe East	8	14:35.1	1:25.1
9	LUKE JENKINS	SO	Olathe East	9	14:46.6	1:36.6
10	ANDREW HARTEGAN	FR	St James Acad	10	14:53.1	1:43.1
11	ETHAN OCHANA	FR	Olathe East	(11)	14:56.4	1:46.4
12	GUS SCHNAKE	FR	St James Acad	(12)	15:04.7	1:54.7
13	EVAN MITCHELL	FR	St James Acad	(13)	15:16.7	2:06.7
14	PIERCE WRIGHT	SO	Olathe East	(14)	15:18.7	2:08.7
15	ISAAC THOMPSON	SO	Olathe East		15:25.5	2:15.5
16	DAVID GIEM	FR	Olathe East		15:25.5	2:15.5
17	LUKE NELSON	SO	Olathe East		15:48.9	2:38.9
18	GANNON HALL	SO	St James Acad		15:50.5	2:40.5
19	CARSON KINSCH	SO	Olathe East		15:59.0	2:49.0
20	RYAN SPAETH	SO	Olathe East		16:05.1	2:55.1
21	RYAN KUCKELMAN	SO	St James Acad		16:06.9	2:56.9
22	BEN LODGE	FR	Olathe East		16:16.4	3:06.4
23	NATE PATTERSON	FR	Olathe East		16:25.2	3:15.2
24	LUKE MARTINEZ	SO	St James Acad		16:28.0	3:18.0
25	DREW BLASI	SO	Olathe East		16:28.1	3:18.1
26	JACK BROOCKERD	FR	Olathe East		16:44.3	3:34.3
27	LUKE MATSON	FR	Olathe East		16:49.4	3:39.4
28	OLIVER CROWE	FR	Raytown		17:00.0	3:50.0
29	MATTHEW FREE	FR	St James Acad		17:04.4	3:54.4
30	EVAN SCHNEIDER	FR	St James Acad		17:29.3	4:19.3
31	TUCKER PETERSON	FR	St James Acad		17:30.3	4:20.3
32	DENNIS NOLASCO	FR	Olathe East		17:32.8	4:22.8
33	NATHAN MELCHIOR	FR	St James Acad		17:44.3	4:34.3
34	ANDREW BROWN	SO	St James Acad		17:44.6	4:34.6
35	ABE ROME	FR	St James Acad		17:52.1	4:42.1
36	JACOB OBERRIEDER	FR	St James Acad		17:53.0	4:43.0
37	PATRICK RODRIGUE	FR	St James Acad		18:14.5	5:04.5
38	LANDON WEIST	SO	St James Acad		18:16.9	5:06.9
39	JASON KING	SR	St James Acad		18:45.3	5:35.3
40	GAVIN WAREHAM	SO	Olathe East		18:52.8	5:42.9
41	WILLIAM LAMBERT	FR	Raytown		19:29.1	6:19.1
42	SAMUEL SUBLETTE	SO	St James Acad		20:45.6	7:35.6
43	SAMUEL WOHLETZ	FR	St James Acad		21:40.1	8:30.1
44	ELI KALNY	FR	St James Acad		22:13.5	9:03.5
45	JEREMIAH WESTON	SO	Raytown		23:31.2	10:21.
46	SETH MILES	SO	Raytown		24:37.3	11:27.
47	CARLOS LOPEZ	FR	St James Acad		27:03.3	13:53.

Boys 4K Run JR/SR
PL	Name	YR	Team	-	Mark
1	RYAN SCHMIDESKA	SR	Olathe East	1	13:10.6	---
2	SAM MAURO	JR	St James Acad	2	13:11.0	0:01.0
3	DANNY SCHERMERH	SR	St James Acad	3	13:19.7	0:09.7
4	JAIME DIAZ	SR	Olathe East	4	13:23.1	0:13.1
5	BRETT WARD	SR	St James Acad	5	13:27.5	0:17.5
6	AUSTIN REX	SR	Olathe East	6	13:38.9	0:28.9
7	CLAY BROOCKERD	JR	Olathe East	7	13:41.8	0:31.8
8	ADAM KAHNK	JR	Olathe East	8	13:49.3	0:39.3
9	ALEX KUCKELMAN	SR	St James Acad	9	13:53.8	0:43.8
10	COLTON WHEATLEY	SR	Olathe East	(10)	13:58.3	0:48.3
11	CHRIS JACKSON	JR	Olathe East	(11)	14:27.6	1:17.6
12	CASEY BOOTH	SR	St James Acad	12	14:35.7	1:25.7
13	WILL COUP	SR	St James Acad	(13)	14:39.8	1:29.8
14	JUSTIN CASTALDI	JR	St James Acad	(14)	14:44.0	1:34.0
15	JORDAN BENELLI	SR	Olathe East		14:54.9	1:44.9
16	KIAN STEPHENS	JR	St James Acad		14:59.9	1:49.9
17	PAUL HARTMAN	JR	St James Acad		15:03.8	1:53.8
18	TJ BAKER	JR	St James Acad		15:11.1	2:01.1
19	CONNOR STANLEY	SR	Olathe East		15:11.4	2:01.4
20	TATE BRUNGARDT	SR	St James Acad		15:13.6	2:03.6
21	GABRIEL JOERGER	JR	St James Acad		15:13.6	2:03.6
22	LUKE BUCHANAN	SR	St James Acad		15:13.7	2:03.7
23	SPENCER LANHAM	JR	St James Acad		15:14.3	2:04.3
24	JAKOB PETERSON	SR	Raytown		15:19.7	2:09.7
25	ANTHONY KAMUA	JR	Olathe East		15:27.2	2:17.2
26	JADEN FOSTER	JR	Raytown		15:47.2	2:37.2
27	GRANT HUNTSMAN	SR	Olathe East		15:49.9	2:39.9
28	ALEC JOHNSON	JR	Olathe East		16:11.4	3:01.4
29	JASON HEEB	JR	St James Acad		16:15.9	3:05.9
30	DEVIN REX	SR	Olathe East		16:22.4	3:12.5
31	KARSON MARTIN	SR	Olathe East		16:23.5	3:13.5
32	SILAS ROTT	SR	Olathe East		16:30.8	3:20.8
33	JASON SPAETH	SR	Olathe East		16:35.2	3:25.2
34	NICK NORMANDIN	JR	St James Acad		16:39.4	3:29.4
35	BENJAMIN JOERGER	JR	St James Acad		16:44.4	3:34.4
36	ETHAN MCLENON	JR	St James Acad		17:10.4	4:00.4
37	JACK NEWHAM	JR	Olathe East		17:40.2	4:30.2
38	JOE BYARD	JR	Olathe East		17:43.6	4:33.6
39	HAYDEN SHEEHAN	SR	Olathe East		17:58.4	4:48.4
40	DAKOTA WILBER	JR	Raytown		18:07.5	4:57.5
41	PETER PHAM	JR	St James Acad		18:09.2	4:59.2
42	PETER WALLACE	JR	St James Acad		18:26.8	5:16.8
43	SAMUEL NOVOSAD	JR	St James Acad		18:39.1	5:29.1
44	SAM CURNES	JR	St James Acad		20:22.1	7:12.1
45	DANNY JOHNSON	SR	St James Acad		20:28.2	7:18.2
46	HARRISON MOSBUR	SR	St James Acad		20:29.7	7:19.7
47	DAH'RYUS OLIVER	JR	Raytown		20:35.5	7:25.5
48	MARK GREENHALGH	SR	Olathe East		21:31.0	8:21.0

Girls 4K Run Freshman/Sophomore
1	WHITNEY POST	SO	Olathe East	1	15:27.9	---
2	BROOKE WETTERST	SO	Olathe East	2	15:36.6	0:09.6
3	CHRISTINE ZNIDARSI	SO	1St James Acad	3	16:07.2	0:40.2
4	JULIA SCHRICK	FR	Olathe East	4	16:16.8	0:49.8
5	EMILY WILCOX	SO	Olathe East	5	17:03.5	1:36.5
6	GRACE HECKE	FR	St James Acad	6	17:20.0	1:53.0
7	GRACE HEEB	FR	St James Acad	7	17:43.3	2:16.3
8	ABIGAIL ROSENDAHL	SO	1St James Acad	8	18:53.9	3:26.9
9	CALIANN JACKSON	FR	Olathe East	9	18:54.7	3:27.7
10	HANNAH CORDOVA	SO	St James Acad	10	19:23.7	3:56.7
11	MEGAN JENSON	FR	Olathe East	(11)	19:46.6	4:19.6
12	MADELINE WYANT	SO	1St James Acad	(12)	19:59.4	4:32.5
13	KAYLEE MARIE BRUN	SO	St James Acad	(13)	20:00.7	4:33.7
14	KASSANDRA GONZA	SO	Raytown		20:16.8	4:49.8
15	SIERRA APPLEBA	SO	Olathe East	(14)	20:37.3	5:10.4
16	NATALIE MAY	FR	1St James Acad		20:50.3	5:23.3
17	KYLIE SUTHERLAND	SO	Olathe East		21:26.6	5:59.6
18	EMILY LACOSTE	SO	Olathe East		22:18.0	6:51.0
19	ISABELLA HUDSON	SO	1St James Acad		22:30.0	7:03.0
20	ANNA ZACHARIAS	SO	1St James Acad		22:33.4	7:06.4
21	AVERY SPACEK	FR	1St James Acad		22:40.1	7:13.1
22	ROWAN SKAHAN	SO	1St James Acad		23:38.5	8:11.5
23	SEVDE TATLI	SO	Olathe East		24:13.0	8:46.0
24	EMMA HUDSON	FR	1St James Acad		25:25.3	9:58.3
25	JASMINE MARTIN	FR	1St James Acad		25:36.0	10:09.
26	OCEAN SMITH	SO	1St James Acad		26:09.0	10:42.
27	CAROLINE CREWS	FR	St James Acad		26:43.9	11:16.
28	KATIE MULLOY	SO	1St James Acad		26:52.8	11:25.

Girls 4K Run JR/SR
1	KATIE MOORE	SR	1St James Acad	1	14:49.2	---
2	HANNAH ROBINSON	SR	1St James Acad	2	15:33.1	0:44.1
3	MELODY OCHANA	JR	Olathe East	3	15:47.4	0:58.4
4	LILY MYERS	JR	1St James Acad	4	16:15.5	1:26.5
5	KIRSTEN WETTERST	JR	Olathe East	5	16:29.5	1:40.5
6	ERIN WETTERSTROM	JR	Olathe East	6	16:30.4	1:41.4
7	JACKIE DELAFUENTE	SR	Olathe East	7	16:35.1	1:46.1
8	SAMMY KOPECKY	SR	1St James Acad	8	16:35.1	1:46.1
9	PAIGE MIRANDA	SR	1St James Acad	9	16:43.6	1:54.6
10	MAGGIE BERNING	JR	St James Acad	(10)	17:11.0	2:22.0
11	BROOKE WALTERS	JR	Olathe East	11	17:14.2	2:25.2
12	OLIVIA GEITHER	SR	St James Acad	(12)	17:43.3	2:54.3
13	ANA ROJAS-PLUMBE	SR	1St James Acad		17:49.2	3:00.2
14	ALI YUNGER	SR	1St James Acad		17:55.8	3:06.8
15	RACHEL STERNER	JR	Olathe East	(13)	18:15.5	3:26.5
16	KATIE LAMFERS	SR	1St James Acad		18:27.6	3:38.6
17	ELLIE DIEDERICH	JR	St James Acad		19:23.6	4:34.6
18	JULIA WHITTAKER	SO	Olathe East	(14)	19:28.8	4:39.8
19	LILLIAN RHODES	SR	Raytown		19:38.4	4:49.4
20	GENEVIEVE LUTHER	SR	1St James Acad		19:42.3	4:53.3
21	MARIA SCHAEFER	SR	1St James Acad		19:52.1	5:03.1
22	EMMA CHIK	JR	St James Acad		19:57.0	5:08.0
23	MARIA MATULIS	JR	1St James Acad		20:11.6	5:22.6
24	ELENA CAMPOY GUT	JR	St James Acad		20:17.2	5:28.2
25	LAURA AYKROYD	SR	St James Acad		22:00.4	7:11.5
26	CHAELA GILMAN	JR	St James Acad		22:36.8	7:47.8
27	VALERIE ROSQUETA	JR	1St James Acad		24:01.4	9:12.4
28	JULIA MITCHELL	SR	1St James Acad		24:07.0	9:18.0
29	ANNA JOHNSON	SR	1St James Acad		24:11.1	9:22.1
30	EMILY ATKINS	JR	Raytown		25:46.3	10:57.
31	CARLY DAVILA-EMM	SR	St James Acad		26:52.3	12:03.
2OLATHE EAST INVITATIONAL
Overland Park, KS
Johnson County CC
Thursday, September	05,	2019
OFFICIAL MEET REPORT
printed:	9/6/211:15	AM
DirectAthletics MeetPro	4
Race #4
WOMEN	(Girls Junior/Senior) •	4	Kilometers	(2.49	Miles) Final Results