77 th Annual Beloit Relays Men's Results
04-28-17
Beloit HS - Beloit, KS
100m 3-4A Finals
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Davis, Kaden SR Ellsworth 10.98 10
2. 2. Brown, Tanner SR Russell 11.12 8
3. 3. Schneider, Jack JR Marion 11.26 6
4. 4. Douglas, Damon JR Southeast of Saline 11.44 4
5. 5. Budke, Colin SR Beloit 11.59 2
6. 6. Mendum, Caleb JR Clay Center 11.62 1
7. 7. Griggs, Riley SR Clay Center 11.64 -
8. 8. Ebert, Adam SR Clay Center 11.71 -
100m 3-4A Preliminaries Heat #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 3. Douglas, Damon JR Southeast of Saline 11.58 4
2. 4. Schneider, Jack JR Marion 11.75 6
3. 9. Walker, Jace FR Beloit 12.05 -
4. 12. Arocha, Tyler SR Marion 12.23 -
5. 14. Thompson, Trey JR Phillipsburg 12.45 -
6. 15. Juenemann, Braden JR Phillipsburg 12.47 -
100m 3-4A Preliminaries Heat #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Brown, Tanner SR Russell 11.44 8
2. 6. Budke, Colin SR Beloit 11.79 2
3. 10. Staten, Garrett SR Riley-Riley County 12.11 -
4. 11. Ahlvers, Tate SO Beloit 12.19 -
5. 13. Base, Jordan JR Ellsworth 12.36 -
6. 17. Abernathy, Andrey JR Riley-Riley County 12.97 -
100m 3-4A Preliminaries Heat #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 2. Davis, Kaden SR Ellsworth 11.45 10
2. 4. Griggs, Riley SR Clay Center 11.75 -
3. 7. Ebert, Adam SR Clay Center 11.80 -
4. 8. Mendum, Caleb JR Clay Center 11.94 1
5. 16. Brewer, Kolton JR Marion 12.57 -
100m 1-2A Finals
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Peters, Lane JR Scandia-Pike Valley 11.01 10
2. 2. Strickler, Cole JR Scandia-Pike Valley 11.27 8
3. 3. Faerber, Jacob JR Sacred Heart 11.37 6
4. 4. Holloway, Darnell SO Osborne 11.43 4
5. 5. Eaton, Jae SR Washington 11.59 2
6. 6. Whelchel, Rylee FR Mankato-Rock Hills 11.67 1
7. 7. Ohlde, Nathan SO Clifton-Clyde 11.99 -
8. 8. Allen, Javon FR Bennington 12.11 -
100m 1-2A Preliminaries Heat #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 2. Strickler, Cole JR Scandia-Pike Valley 11.51 8
2. 6. Whelchel, Rylee FR Mankato-Rock Hills 11.80 1
3. 8. Ohlde, Nathan SO Clifton-Clyde 11.98 -
4. 9. Stindt, Justyn SR Republic County 12.09 -
5. 13. Buckmaster, Rece SO Smith Center 12.18 -
6. 15. Korb, Zaide JR Ell-Saline 12.26 -
7. 23. Howard, Preston FR Lincoln 12.76 -
100m 1-2A Preliminaries Heat #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 4. Faerber, Jacob JR Sacred Heart 11.57 6
2. 5. Eaton, Jae SR Washington 11.66 2
3. 14. DeBolt, Drake JR Lakeside 12.24 -
4. 16. Harapat, Levi SR Ell-Saline 12.27 -
5. 18. Harmon, Jake JR Solomon 12.35 -
6. 26. Grauerholz, Cameron FR Kensington-Thunder Ridge 13.01 -
100m 1-2A Preliminaries Heat #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Peters, Lane JR Scandia-Pike Valley 11.06 10
2. 7. Allen, Javon FR Bennington 11.89 -
3. 10. Burdine, Jacob JR Solomon 12.12 -
4. 12. Cunningham, Drew JR Lakeside 12.17 -
5. 17. Beam, Drew SR Mankato-Rock Hills 12.28 -
6. 18. Colby, Trenton FR Smith Center 12.35 -
7. Steinike, Uriah SR Wilson NT -
100m 1-2A Preliminaries Heat #4
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 3. Holloway, Darnell SO Osborne 11.54 4
2. 11. Douglas, Brant SO Clifton-Clyde 12.14 -
3. 18. Watson, Taygen JR Bennington 12.35 -
4. 21. Power, Landon FR Sacred Heart 12.39 -
5. 22. Allen, Riley JR Logan 12.40 -
6. 23. Gumm, Blake SO Southern Cloud 12.76 -
7. 25. Gibson, Michael SR Kensington-Thunder Ridge 12.87 -
200m 3-4A Finals
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Davis, Kaden SR Ellsworth 22.59 10
2. 2. Schneider, Jack JR Marion 22.92 8
3. 3. Douglas, Damon JR Southeast of Saline 23.60 6
4. 4. Griggs, Riley SR Clay Center 24.12 4
5. 5. Litzinger, Robert SR Chapman 24.56 2
6. 6. Radabaugh, Christian FR Abilene 24.64 1
7. 7. Meier, Zach SO Beloit 24.77 -
8. 8. Walker, Jace FR Beloit 24.93 -
200m 3-4A Preliminaries Heat #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Douglas, Damon JR Southeast of Saline 23.56 6
2. 4. Griggs, Riley SR Clay Center 23.79 4
3. 6. Radabaugh, Christian FR Abilene 24.58 1
4. 7. Walker, Jace FR Beloit 24.71 -
5. 16. Monzon, Corben SO Concordia 25.85 -
6. 19. Brewer, Kolton JR Marion 26.14 -
7. 20. Davenport, Matt JR Concordia 26.42 -
8. 21. Abernathy, Andrey JR Riley-Riley County 26.54 -
200m 3-4A Preliminaries Heat #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 2. Schneider, Jack JR Marion 23.62 8
2. 5. Litzinger, Robert SR Chapman 24.01 2
3. 7. Meier, Zach SO Beloit 24.71 -
4. 11. Haden, Josh JR Clay Center 25.12 -
5. 12. Dorman, Rope JR Concordia 25.24 -
6. 14. Gentry, Parker JR Abilene 25.42 -
7. 22. Rankin, Trevor FR Riley-Riley County 26.69 -
200m 3-4A Preliminaries Heat #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 3. Davis, Kaden SR Ellsworth 23.67 10
2. 9. Staten, Garrett SR Riley-Riley County 24.76 -
3. 10. Arocha, Tyler SR Marion 24.98 -
4. 13. Ahlvers, Tate SO Beloit 25.26 -
5. 15. Juenemann, Braden JR Phillipsburg 25.55 -
6. 17. Mugler, Isaac SR Clay Center 25.90 -
7. 18. Lenker, Josh JR Phillipsburg 26.03 -
200m 1-2A Finals
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Peters, Lane JR Scandia-Pike Valley 22.93 10
2. 2. Strickler, Cole JR Scandia-Pike Valley 23.22 8
3. 3. Faerber, Jacob JR Sacred Heart 23.73 6
4. 4. Allsman, Nick JR Republic County 24.08 4
5. 5. Holloway, Darnell SO Osborne 24.16 2
6. 6. Stindt, Justyn SR Republic County 24.38 1
7. 7. Staples, Jesse JR Smith Center 24.78 -
200m 1-2A Preliminaries Heat #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 5. Holloway, Darnell SO Osborne 24.03 2
2. 10. Krause, Logan SO Solomon 24.56 -
3. 14. Harapat, Levi SR Ell-Saline 25.08 -
4. 20. Kaiser, Dylan JR Bennington 26.15 -
5. 24. Reneberg, Riggs FR Kensington-Thunder Ridge 27.02 -
200m 1-2A Preliminaries Heat #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 2. Faerber, Jacob JR Sacred Heart 23.16 6
2. 4. Allsman, Nick JR Republic County 23.99 4
3. 7. Stindt, Justyn SR Republic County 24.43 1
4. 13. Allen, Riley JR Logan 24.99 -
5. 15. Prendergast, Mark FR Sacred Heart 25.24 -
6. 19. Gumm, Blake SO Southern Cloud 25.83 -
7. 25. Mercklein, Leon SO Clifton-Clyde 27.04 -
200m 1-2A Preliminaries Heat #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Peters, Lane JR Scandia-Pike Valley 23.03 10
2. 8. Allen, Javon FR Bennington 24.46 -
3. 11. Stroede, Austin SR Lakeside 24.71 -
4. 16. DeBolt, Drake JR Lakeside 25.26 -
5. 18. Henke, Aaron SR Tipton 25.69 -
6. 21. Lange, Bryce JR Ell-Saline 26.34 -
7. 26. Allen, Ashton JR Tipton 27.62 -
200m 1-2A Preliminaries Heat #4
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 3. Strickler, Cole JR Scandia-Pike Valley 23.31 8
2. 6. Staples, Jesse JR Smith Center 24.08 -
3. 9. Peterson, Dillon SO Osborne 24.50 -
4. 12. Colson, Zane SO Mankato-Rock Hills 24.74 -
5. 17. Beam, Drew SR Mankato-Rock Hills 25.37 -
6. 22. Steinike, Uriah SR Wilson 26.74 -
7. 23. Gibson, Michael SR Kensington-Thunder Ridge 26.76 -
400m 3-4A Section #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 14. Schurle, Tyler SR Clay Center 1:00.43 -
2. 17. Rankin, Trevor FR Riley-Riley County 1:02.90 -
400m 3-4A Section #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 4. Sanders, Lane SR Minneapolis 54.88 4
2. 5. Meier, Zach SO Beloit 55.00 2
3. 6. Davidson, Matthew SO Clay Center 55.74 1
4. 8. Gray, Hudson FR Beloit 56.02 -
5. 10. Davenport, Matt JR Concordia 56.72 -
6. 12. Jackson, Ryan SR Beloit 58.10 -
7. 16. Gendoes, Dustin JR Phillipsburg 1:00.68 -
400m 3-4A Section #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Davis, Kaden SR Ellsworth 50.75 10
2. 2. Brown, Tanner SR Russell 51.87 8
3. 3. Pakkebier, Jack JR Phillipsburg 53.74 6
4. 7. Anguiano, Michael SR Abilene 55.98 -
5. 9. Hartman, Damian SO Abilene 56.09 -
6. 11. Dorman, Rope JR Concordia 57.98 -
7. 13. Litzinger, Robert SR Chapman 58.87 -
8. 15. Blocker, Shaun SO Chapman 1:00.55 -
400m 1-2A Section #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 18. Kee, Drake SR Beloit-Saint John's 59.94 -
2. 23. Elmore, Wesley FR Lakeside 1:02.31 -
3. 25. Cebers, Ralfs JR Solomon 1:02.97 -
4. 27. Gilbert, Ruben FR Salina Christian 1:18.28 -
400m 1-2A Section #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 11. Zier, Hunter SR Lincoln 57.67 -
2. 12. Power, Landon FR Sacred Heart 58.14 -
3. 14. Gillett, Dereck SO Mankato-Rock Hills 58.77 -
4. 16. Spiegel, Jacob JR Mankato-Rock Hills 59.34 -
5. 17. Moore, Joshua SO Lakeside 59.39 -
6. 19. Betz, Cameron SO Bennington 1:00.03 -
7. 21. Allen, Ashton JR Tipton 1:00.94 -
8. 22. Hayes, Hunter SR Ell-Saline 1:01.46 -
400m 1-2A Section #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 8. Reed, Zac SR Bennington 56.26 -
2. 9. Grauerholz, Brandon SO Kensington-Thunder Ridge 57.37 -
3. 10. Mermis, Brady SO Wilson 57.46 -
4. 13. Bauman, Britt SO Kensington-Thunder Ridge 58.56 -
5. 20. Koenigsman, Eddie SR Tipton 1:00.75 -
6. 24. White, Colton JR Ell-Saline 1:02.56 -
7. 26. Spehr, Michael SO Clifton-Clyde 1:03.74 -
400m 1-2A Section #4
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Dyke, Deon JR Republic County 51.08 10
2. 2. Faerber, Jacob JR Sacred Heart 51.10 8
3. 3. Grabast, Cullen SR Osborne 52.09 6
4. 4. Gleue, Jama SO Republic County 52.41 4
5. 5. Zabel, Logan SO Smith Center 52.58 2
6. 6. Peterson, Dillon SO Osborne 54.88 1
7. 7. Staples, Jesse JR Smith Center 55.62 -
8. 15. Garman, Tristyn SO Scandia-Pike Valley 59.22 -
800m 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Wasylk, Anthony SO Chapman 2:04.95 10
2. 2. Williams, Colin JR Marion 2:07.70 8
3. 3. Wilson, Dustin SR Abilene 2:08.47 6
4. 4. Brinkman, Michael SR Clay Center 2:09.88 4
5. 5. Burks, Blaine JR Beloit 2:10.55 2
6. 6. Sisson, Jake FR Phillipsburg 2:11.36 1
7. 7. Bender, Skylar SR Russell 2:11.91 -
8. 8. Brandhorst, Chaz JR Clay Center 2:12.35 -
9. 9. Schartz, Jacob SR Abilene 2:13.13 -
10. 10. Gross, Treylan SO Phillipsburg 2:17.85 -
11. 11. Davenport, Matt JR Concordia 2:18.95 -
12. 12. Mason, Brendon SR Beloit 2:20.77 -
13. 13. Flegler, Cobie SR Minneapolis 2:20.91 -
14. 14. McQueen, Trase FR Beloit 2:21.01 -
15. 15. Minkler, JJ SO Phillipsburg 2:22.08 -
16. 16. Bogart, Kurtis JR Concordia 2:22.33 -
17. 17. Pfizenmaier, Jaret FR Clay Center 2:22.80 -
18. 18. Travnichek, Kash FR Ellsworth 2:23.19 -
19. 19. Mercer, Colton SO Marion 2:23.71 -
20. 20. Varner, Trey SR Russell 2:27.57 -
21. 21. Rhodes, Bobby FR Russell 2:31.44 -
800m 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Wolters, Pierce SR Osborne 2:05.19 10
2. 2. Dawson, Jaden JR Bennington 2:07.67 8
3. 3. Bates, Adam JR Beloit-Saint John's 2:08.91 6
4. 4. Reeves, Anton JR Scandia-Pike Valley 2:11.30 4
5. 5. Cool, Joe JR Southern Cloud 2:11.89 2
6. 6. Hilemann, David SR Smith Center 2:12.33 1
7. 7. Eilert, Mason SR Beloit-Saint John's 2:12.49 -
8. 8. Sorell, Zach JR Clifton-Clyde 2:12.88 -
9. 9. Stanley, Ryan JR Bennington 2:13.21 -
10. 10. Brown, Stratton SR Sacred Heart 2:14.34 -
11. 11. Ifland, Ross JR Smith Center 2:16.21 -
12. 12. Gering, Landon SO Kensington-Thunder Ridge 2:18.28 -
13. 13. Johnson, Peyton JR Lakeside 2:18.70 -
14. 14. Miller, Eric SR Washington 2:18.94 -
15. 15. Torres, Daniel SO Tescott 2:19.11 -
16. 16. Zier, Hunter SR Lincoln 2:28.08 -
17. 17. Hayden, Jordon SR Solomon 2:28.21 -
18. 18. Smith, Matthew JR Solomon 2:31.32 -
19. 19. Marquis, Coby FR Scandia-Pike Valley 2:34.07 -
20. 20. Elmore, Wesley FR Lakeside 2:38.46 -
21. 21. Heaton, Tucker JR Salina Christian 2:41.68 -
22. 22. Ferguson, Joseph FR Kensington-Thunder Ridge 2:43.34 -
23. 23. Meyer, Camden JR Wilson 2:44.95 -
1600m 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Kulp, Brett SO Riley-Riley County 4:47.12 10
2. 2. Modrow, Aaron SO Chapman 4:51.17 8
3. 3. Rookstool, Kaleb SR Clay Center 4:54.00 6
4. 4. Williams, Colin JR Marion 5:01.82 4
5. 5. Rodgers, Jeremy SR Chapman 5:10.48 2
6. 6. Elder, Nick SR Riley-Riley County 5:14.32 1
7. 7. Bolton, Josiah SO Ellsworth 5:15.64 -
8. 8. Brubaker, Trenton JR Minneapolis 5:21.17 -
9. 9. Bogart, Kurtis JR Concordia 5:21.57 -
10. 10. Mercer, Colton SO Marion 5:21.94 -
11. 11. Metzler, Jaxson SR Minneapolis 5:32.32 -
12. 12. Varner, Trey SR Russell 5:33.56 -
13. 13. Twaddell, Alijah FR Beloit 5:41.66 -
14. 14. Rogers, Hayden FR Ellsworth 5:41.74 -
15. 15. Regnier, Devin SR Marion 6:00.58 -
16. 16. Hoover, Alec SR Abilene 6:17.41 -
1600m 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Wolters, Pierce SR Osborne 4:41.25 10
2. 2. Reeves, Anton JR Scandia-Pike Valley 4:41.73 8
3. 3. Lutgen, David JR Beloit-Saint John's 4:42.30 6
4. 4. Bates, Adam JR Beloit-Saint John's 4:54.72 4
5. 5. Conklin, Sean JR Bennington 5:01.93 2
6. 6. Zier, Hunter SR Lincoln 5:03.59 1
7. 7. Bebb, Jesse SR Logan 5:03.92 -
8. 8. Brown, Stratton SR Sacred Heart 5:05.30 -
9. 9. Fiske, Cade SR Solomon 5:07.90 -
10. 10. Dlabal, Aaron SR Wilson 5:12.45 -
11. 11. Torres, Daniel SO Tescott 5:22.73 -
12. 12. Sasse, Kyle SO Smith Center 5:27.22 -
13. 13. Delaney, Cameron FR Osborne 5:28.06 -
14. 14. Topel, Mitchell JR Smith Center 5:29.26 -
15. 15. Huehl, JC SO Sylvan Grove-Sylvan Unified 5:29.51 -
16. 16. Heaton, Tucker JR Salina Christian 5:54.98 -
17. 17. Schoen, Isaac JR Lakeside 5:55.94 -
18. 18. Stelter, Jacob SO Ell-Saline 6:08.52 -
19. 19. Stanton, John SO Lakeside 6:28.02 -
3200m 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Kulp, Brett SO Riley-Riley County 10:14.92 10
2. 2. Modrow, Aaron SO Chapman 10:27.77 8
3. 3. Pfizenmaier, Jaret FR Clay Center 10:44.16 6
4. 4. Rodgers, Jeremy SR Chapman 10:53.90 4
5. 5. Bolton, Josiah SO Ellsworth 11:00.65 2
6. 6. Rhodes, Bobby FR Russell 11:31.01 1
7. 7. Rogers, Hayden FR Ellsworth 11:33.98 -
8. 8. Twaddell, Alijah FR Beloit 11:51.70 -
9. 9. Bolton, Micah SO Ellsworth 12:40.73 -
10. 10. Hartzell, Caleb SR Concordia 13:07.55 -
11. 11. Hoover, Alec SR Abilene 13:08.34 -
3200m 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Lutgen, David JR Beloit-Saint John's 9:46.82 10
2. 2. Reeves, Anton JR Scandia-Pike Valley 10:07.91 8
3. 3. Conklin, Sean JR Bennington 10:38.38 6
4. 4. Bebb, Jesse SR Logan 10:47.98 4
5. 5. Brown, Stratton SR Sacred Heart 10:49.27 2
6. 6. Bates, Brandon FR Beloit-Saint John's 10:55.55 1
7. 7. Dlabal, Aaron SR Wilson 11:05.34 -
8. 8. Delaney, Cameron FR Osborne 11:11.96 -
9. 9. Gantenbein, Sam JR Bennington 11:14.34 -
10. 10. Huehl, JC SO Sylvan Grove-Sylvan Unified 11:16.62 -
11. 11. Marfise, Tyler SO Solomon 12:00.80 -
12. 12. Stelter, Jacob SO Ell-Saline 12:10.42 -
13. 13. Schoen, Isaac JR Lakeside 12:30.00 -
14. 14. Henrichs, Tanner FR Smith Center 12:59.60 -
15. 15. Faundez, Andres SR Osborne 13:06.27 -
110H 3A-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Budke, Hunter SR Beloit 15.81 10
2. 2. Koenig, Keaton SO Riley-Riley County 16.00 8
3. 3. Meier, Zach SO Beloit 16.75 6
4. 4. Earhart, Wyatt SO Riley-Riley County 17.18 4
5. 5. Sprecker, Ethan JR Southeast of Saline 17.38 2
6. 6. Herrick, Trent FR Phillipsburg 18.49 1
7. 7. Arasmith, Jarrett SR Beloit 19.83 -
110H 1A-2A Finals
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Gaskill, Zach SR Sacred Heart 15.39 10
2. 2. Holloway, Darrian FR Osborne 15.57 8
3. 3. Meitler, Kaden SR Smith Center 15.88 6
4. 4. Hoover, Jerrod SR Washington 16.61 4
5. 5. Spehr, Michael SO Clifton-Clyde 17.00 2
6. 6. Jeffery, Brady JR Mankato-Rock Hills 17.20 1
7. 7. Mattson, Jonah JR Ell-Saline 17.29 -
8. 8. Rickard, Max JR Scandia-Pike Valley 17.86 -
110H 1A-2A Preliminaries Heat #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 2. Meitler, Kaden SR Smith Center 16.22 6
2. 8. Rickard, Max JR Scandia-Pike Valley 18.81 -
3. 9. Benoit, Thaine SR Smith Center 18.88 -
4. 11. Stroede, Austin SR Lakeside 19.14 -
5. 13. Hilario, Angel JR Wilson 20.03 -
6. 14. Howard, Preston FR Lincoln 20.42 -
110H 1A-2A Preliminaries Heat #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 3. Holloway, Darrian FR Osborne 16.35 8
2. 4. Hoover, Jerrod SR Washington 16.53 4
3. 5. Spehr, Michael SO Clifton-Clyde 17.18 2
4. 10. Steinbrock, Drake SO Clifton-Clyde 18.95 -
5. 15. Jensen, Ben JR Scandia-Pike Valley 20.90 -
6. 16. Davis, Dakota SO Southern Cloud 21.03 -
110H 1A-2A Preliminaries Heat #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Gaskill, Zach SR Sacred Heart 15.93 10
2. 6. Jeffery, Brady JR Mankato-Rock Hills 17.31 1
3. 7. Mattson, Jonah JR Ell-Saline 17.35 -
4. 12. Srna, Logan JR Tescott 19.32 -
5. 17. Barker, Kaden SO Tipton 23.35 -
300H 3A-4A Section #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 8. Arasmith, Grant FR Beloit 46.73 -
2. 9. Sprecker, Ethan JR Southeast of Saline 48.00 -
3. 11. Allison, Hunter SO Minneapolis 49.63 -
4. 12. Herrick, Trent FR Phillipsburg 49.79 -
300H 3A-4A Section #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Campbell, Dominick JR Abilene 42.58 10
2. 2. Koenig, Keaton SO Riley-Riley County 43.11 8
3. 3. Watkins, Malik SO Chapman 44.24 6
4. 4. Budke, Hunter SR Beloit 45.12 4
5. 5. Ebert, Adam SR Clay Center 46.04 2
6. 6. Palen, Vincent FR Beloit 46.12 1
7. 7. Shults, Bryce SR Marion 46.65 -
8. 10. Earhart, Wyatt SO Riley-Riley County 48.78 -
300H 1A-2A Section #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 9. Dubbert, Kail SO Beloit-Saint John's 47.17 -
2. 13. Howard, Preston FR Lincoln 49.35 -
3. 15. Davis, Dakota SO Southern Cloud 51.19 -
4. 16. Fisher, Simon FR Lakeside 55.72 -
300H 1A-2A Section #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 4. Benoit, Thaine SR Smith Center 45.54 4
2. 6. Heise, Spencer JR Osborne 46.31 1
3. 7. Rickard, Max JR Scandia-Pike Valley 46.69 -
4. 10. Jensen, Ben JR Scandia-Pike Valley 47.34 -
5. 11. Gunderson, Greg SR Beloit-Saint John's 47.59 -
6. 12. Allen, Justin SR Republic County 47.62 -
7. 14. Srna, Logan JR Tescott 50.68 -
8. Seifert, Christian SO Clifton-Clyde NT -
300H 1A-2A Section #3
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM TIME SCORE
1. 1. Meitler, Kaden SR Smith Center 42.69 10
2. 2. Harmon, Jake JR Solomon 44.25 8
3. 3. Jeffery, Brady JR Mankato-Rock Hills 44.26 6
4. 5. Hilario, Angel JR Wilson 46.15 2
5. 8. Mattson, Jonah JR Ell-Saline 46.92 -
4 x 100 Relay 3A-4A
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 1. Beloit A Ahlvers, Budke, Jackson, Walker 44.84 10
2. 2. Clay Center A Griggs, Meyer, Ebert, Lane 45.20 8
3. 3. Phillipsburg A Juenemann, Thompson, Pakkebier, Gross 46.72 6
4. 4. Abilene A Campbell, Anguiano, Radabaugh, Gentry 46.84 4
5. 5. Marion A Brewer, Riggs, Neufeld, Shults 48.68 2
4 x 100 Relay 1A-2A Section #1
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 6. Solomon A Krause, Noggle, Harmon, Burdine 47.46 1
2. 7. Ell-Saline A Harapat, Mattson, Lange, Korb 47.63 -
3. 8. Clifton-Clyde A Barnes, Douglas, Girard, Ohlde 48.33 -
4. 10. Kensington-Thunder Ridge A Grauerholz, Gibson, Struckhoff, Grauerholz 50.03 -
4 x 100 Relay 1A-2A Section #2
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 1. Sacred Heart A Prendergast, Gaskill, Power, Faerber 44.94 10
2. 2. Republic County A Stindt, Allen, Allsman, Dyke 45.70 8
3. 3. Mankato-Rock Hills A Whelchel, Beam, Broeckelman, Colson 45.83 6
4. 4. Smith Center A Staples, Zabel, Buckmaster, Meyer 46.54 4
5. 5. Bennington A Allen, Reed, Watson, Stanley 47.10 2
6. 9. Scandia-Pike Valley A Strickler, Flavin, Garman, Peters 49.19 -
7. Osborne A Grabast, Holloway, Peterson, Holloway NT -
8. Washington A Kier, Gauby, Cudney, Eaton NT -
4 x 400 Relay 3A-4A
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 1. Marion A Arocha, Stuchlik, Williams, Schneider 3:38.52 10
2. 2. Beloit A Burks, Mason, Harris, Jackson 3:39.00 8
3. 3. Abilene A Campbell, Anguiano, Hartman, Wilson 3:42.14 6
4. 4. Clay Center A Davidson, Rookstool, Brinkman, Lane 3:43.33 4
5. 5. Minneapolis A Brubaker, Allison, Flegler, Sanders 4:02.46 2
4 x 400 Relay 1A-2A Section #1
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 5. Wilson A Mermis, Goldwater, Fink, Hilario 3:50.26 2
2. 6. Solomon A Krause, Fiske, Smith, Harmon 3:51.44 1
3. 10. Tipton A Koenigsman, Henke, Lomasney, Ketter 4:02.39 -
4 x 400 Relay 1A-2A Section #2
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 1. Republic County A Dyke, Stindt, Allsman, Gleue 3:33.23 10
2. 2. Osborne A Peterson, Wolters, Heise, Grabast 3:34.67 8
3. 3. Smith Center A Meitler, Zabel, Hilemann, Staples 3:36.18 6
4. 4. Bennington A Stanley, Allen, Dawson, Reed 3:49.24 4
5. 7. Ell-Saline A Davenport, Griffin, Hayes, Mattson 3:54.95 -
6. 8. Clifton-Clyde A Sorell, Ohlde, Douglas, Fahey 3:55.35 -
7. 9. Kensington-Thunder Ridge A Bauman, Gering, Struckhoff, Grauerholz 3:56.45 -
4 x 800 Relay 3A-4A
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 1. Abilene A Hartman, Radabaugh, Schartz, Wilson 8:49.94 10
2. 2. Beloit A Jackson, Mason, McQueen, Burks 8:53.37 8
3. 3. Minneapolis A Brubaker, Metzler, Flegler, Sanders 9:19.01 6
4. 4. Ellsworth A Travnichek, Bolton, Rogers, Bolton 9:51.01 4
4 x 800 Relay 1A-2A
PLACE OVERALL TEAM SQUAD ATHLETES TIME SCORE
1. 1. Beloit-Saint John's A Bates, Lutgen, Bates, Eilert 8:37.47 10
2. 2. Bennington A Dawson, Conklin, Betz, Reed 8:39.21 8
3. 3. Osborne A Wolters, Heise, Delaney, Grabast 8:39.88 6
4. 4. Smith Center A Hilemann, Ifland, Benoit, Hutchinson 9:05.70 4
5. 5. Republic County A Gleue, Rice, Allsman, Allen 9:10.59 2
6. 6. Tipton A Koenigsman, Ketter, Henke, Towner 9:27.53 1
7. 7. Wilson A Goldwater, Steinike, Fink, Dlabal 9:27.82 -
8. 8. Solomon A Smith, Cebers, Marfise, Fiske 9:49.22 -
9. 9. Ell-Saline A Griffin, Bell, Davenport, Stelter 9:55.47 -
High Jump 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Mason, Brendon SR Beloit 1.90m 6' 3" 10
2. 2. Last, Connor JR Clay Center 1.77m 5' 10" 8
3. 3. Palen, Vincent FR Beloit 1.77m 5' 10" 6
4. 4. Ford, Jordan JR Phillipsburg 1.77m 5' 10" 4
5. 5. Watkins, Malik SO Chapman 1.77m 5' 10" 2
6. 6. Sullivan, Logan SR Clay Center 1.67m 5' 6" 1
7. 7. Travnichek, Kash FR Ellsworth 1.67m 5' 6" -
8. 8. Spielman, Brandon FR Clay Center 1.67m 5' 6" -
9. 9. Herrick, Trent FR Phillipsburg 1.62m 5' 4" -
10. 10. Stuchlik, Zachary JR Marion 1.62m 5' 4" -
11. Thomas, Tre Vaughn JR Minneapolis NH NH -
High Jump 1-2A Flight #1
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 7. Allen, Riley JR Logan 1.77m 5' 10" -
2. Reneberg, Riggs FR Kensington-Thunder Ridge NH NH -
3. Bauman, Britt SO Kensington-Thunder Ridge NH NH -
High Jump 1-2A Flight #2
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Hoover, Jerrod SR Washington 1.98m 6' 6" 10
2. 2. Dubbert, Davis SR Beloit-Saint John's 1.93m 6' 4" 8
3. 3. Palen, Brady FR Beloit-Saint John's 1.93m 6' 4" 6
4. 4. Meyer, Brett JR Smith Center 1.93m 6' 4" 4
5. 5. Burdine, Jacob JR Solomon 1.87m 6' 2" 2
6. 6. Goldwater, Kyle SR Wilson 1.87m 6' 2" 1
7. 8. Griffin, Kaden FR Ell-Saline 1.72m 5' 8" -
8. 8. Benoit, Thaine SR Smith Center 1.72m 5' 8" -
9. 8. Rice, Nathan JR Republic County 1.72m 5' 8" -
10. 8. Vazquez, Victor JR Lincoln 1.72m 5' 8" -
11. 12. Stroede, Austin SR Lakeside 1.67m 5' 6" -
12. 12. Koch, Bradley JR Clifton-Clyde 1.67m 5' 6" -
13. Bellows, Carson SO Southern Cloud NH NH -
14. Martin, Lane JR Southern Cloud NH NH -
15. Neilson, Braden SO Solomon NH NH -
16. Douglas, Brant SO Clifton-Clyde NH NH -
17. Holloway, Darrian FR Osborne NH NH -
18. Hammonds, Caleb FR Ell-Saline NH NH -
19. Flavin, Michael SO Scandia-Pike Valley NH NH -
Pole Vault 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Lane, Peyton JR Clay Center 4.64m 15' 3" 10
2. 2. Shults, Bryce SR Marion 3.96m 13' 0" 8
3. 3. Harris, Camden JR Beloit 3.65m 12' 0" 5
4. 3. Tiller, Mitchell SO Chapman 3.65m 12' 0" 5
5. 5. Whiteley, Dakota SO Abilene 3.65m 12' 0" 2
6. 6. Lenker, Josh JR Phillipsburg 3.65m 12' 0" 1
7. 7. Dorman, Rope JR Concordia 3.65m 12' 0" -
8. 8. Koenig, Keaton SO Riley-Riley County 3.35m 11' 0" -
9. 8. Harris, Paxton JR Beloit 3.35m 11' 0" -
10. 10. Neufeld, Austin JR Marion 3.20m 10' 6" -
11. 10. Harris, Blayne JR Beloit 3.20m 10' 6" -
12. McGivney, Tanner SR Abilene NH NH -
13. Spielman, Brandon FR Clay Center NH NH -
14. Metzler, Jaxson SR Minneapolis NH NH -
15. Brown, Tanner SR Russell NH NH -
Pole Vault 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Meitler, Kaden SR Smith Center 4.11m 13' 6" 10
2. 2. Gauby, Levi SR Washington 4.11m 13' 6" 8
3. 3. Stanley, Ryan JR Bennington 3.96m 13' 0" 6
4. 4. Baxa, Jerrick SO Republic County 3.81m 12' 6" 4
5. 5. Noggle, Cameron JR Solomon 3.50m 11' 6" 2
6. 6. Gengler, Ryan SR Beloit-Saint John's 3.35m 11' 0" 1
7. 7. Stenberg, Jacob JR Clifton-Clyde 3.35m 11' 0" -
8. 8. Miller, Eric SR Washington 3.35m 11' 0" -
Long Jump 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Budke, Colin SR Beloit 6.35m 20' 10.25" 10
2. 2. Veach, Ben SR Abilene 6.02m 19' 9.25" 8
3. 3. Thompson, Trey JR Phillipsburg 5.93m 19' 5.75" 6
4. 4. Litzinger, Robert SR Chapman 5.91m 19' 4.75" 4
5. 5. Campbell, Dominick JR Abilene 5.89m 19' 4" 2
6. 6. Arocha, Tyler SR Marion 5.78m 18' 11.75" 1
7. 7. Last, Connor JR Clay Center 5.74m 18' 10.25" -
8. 8. Monzon, Corben SO Concordia 5.70m 18' 8.5" -
9. 9. Palen, Vincent FR Beloit 5.60m 18' 4.5" -
10. 9. Staten, Garrett SR Riley-Riley County 5.60m 18' 4.5" -
11. 11. Juenemann, Braden JR Phillipsburg 5.56m 18' 3" -
12. 12. Arasmith, Jarrett SR Beloit 5.54m 18' 2.25" -
13. 13. Ford, Jordan JR Phillipsburg 5.52m 18' 1.5" -
14. 14. Mendum, Caleb JR Clay Center 5.50m 18' 0.75" -
15. 15. Gentry, Parker JR Abilene 5.46m 17' 11.25" -
16. 16. Abernathy, Andrey JR Riley-Riley County 5.35m 17' 7" -
17. 17. Stuchlik, Zachary JR Marion 5.35m 17' 6.75" -
18. 18. Base, Jordan JR Ellsworth 5.25m 17' 2.75" -
19. 19. Brown, Tanner SR Russell 5.21m 17' 1.25" -
20. 20. Travnichek, Kash FR Ellsworth 4.03m 13' 2.75" -
Long Jump 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Strickler, Cole JR Scandia-Pike Valley 5.91m 19' 5" 10
2. 2. Dyke, Deon JR Republic County 5.89m 19' 4" 8
3. 3. Montgomery, Joel FR Smith Center 5.79m 19' 0.25" 6
4. 4. Noggle, Cameron JR Solomon 5.72m 18' 9.25" 4
5. 5. Meyer, Brett JR Smith Center 5.65m 18' 6.5" 2
6. 6. Hoover, Jerrod SR Washington 5.56m 18' 3.25" 1
7. 7. Prendergast, Mark FR Sacred Heart 5.56m 18' 3.25" -
8. 8. Palen, Brady FR Beloit-Saint John's 5.38m 17' 8" -
9. 9. Sprick, Logan SR Osborne 5.37m 17' 7.5" -
10. 10. Lomasney, Zach SR Tipton 5.30m 17' 5" -
11. 11. Lange, Bryce JR Ell-Saline 5.30m 17' 4.75" -
12. 12. Hake, Caleb SO Lakeside 5.19m 17' 0.5" -
13. 13. Gunderson, Greg SR Beloit-Saint John's 5.17m 16' 11.75" -
14. 13. Whelchel, Rylee FR Mankato-Rock Hills 5.17m 16' 11.75" -
15. 15. Torres, Daniel SO Tescott 5.09m 16' 8.5" -
16. 16. Vazquez, Victor JR Lincoln 5.02m 16' 5.75" -
17. 17. Steinbrock, Drake SO Clifton-Clyde 4.99m 16' 4.75" -
18. 18. Girard, Elias JR Clifton-Clyde 4.96m 16' 3.5" -
19. 19. Paillet, Ryan SO Southern Cloud 4.94m 16' 2.75" -
20. 20. Grauerholz, Cameron FR Kensington-Thunder Ridge 4.93m 16' 2.25" -
21. 21. Zier, Hunter SR Lincoln 4.87m 16' 0" -
22. 22. Brown, Carter FR Lakeside 4.87m 15' 11.75" -
23. 23. Roenne, Byron JR Osborne 4.81m 15' 9.75" -
24. 24. Gumm, Blake SO Southern Cloud 4.71m 15' 5.75" -
25. 25. Struckhoff, Reece FR Kensington-Thunder Ridge 4.57m 15' 0.25" -
26. Peters, Lane JR Scandia-Pike Valley ND ND -
27. Hammonds, Caleb FR Ell-Saline ND ND -
28. Brummer, Ty JR Tipton ND ND -
Triple Jump 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Veach, Ben SR Abilene 13.15m 43' 2" 10
2. 2. Harris, Blayne JR Beloit 12.87m 42' 2.75" 8
3. 3. Last, Connor JR Clay Center 12.71m 41' 8.5" 6
4. 4. Budke, Colin SR Beloit 12.57m 41' 3.25" 4
5. 5. Thompson, Trey JR Phillipsburg 12.55m 41' 2.25" 2
6. 6. Base, Jordan JR Ellsworth 12.12m 39' 9.25" 1
7. 7. Gray, Hudson FR Beloit 11.74m 38' 6.5" -
8. 8. Thomas, Tre Vaughn JR Minneapolis 11.67m 38' 3.75" -
9. 9. Haden, Josh JR Clay Center 11.60m 38' 1" -
10. 9. Stuchlik, Zachary JR Marion 11.60m 38' 1" -
11. 11. Sullivan, Logan SR Clay Center 11.31m 37' 1.5" -
12. 12. Monzon, Corben SO Concordia 11.27m 37' 0" -
13. 13. Gentry, Parker JR Abilene 11.20m 36' 9.25" -
14. 14. Ford, Jordan JR Phillipsburg 11.06m 36' 3.5" -
Triple Jump 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Gauby, Levi SR Washington 12.39m 40' 8" 10
2. 2. Dubbert, Davis SR Beloit-Saint John's 12.26m 40' 2.75" 8
3. 3. Burdine, Jacob JR Solomon 12.17m 39' 11.25" 6
4. 4. Hilemann, David SR Smith Center 11.96m 39' 3" 4
5. 5. Spiegel, Jacob JR Mankato-Rock Hills 11.89m 39' 0.25" 2
6. 6. Stroede, Austin SR Lakeside 11.72m 38' 5.5" 1
7. 7. Montgomery, Joel FR Smith Center 11.65m 38' 3" -
8. 8. Torres, Daniel SO Tescott 11.58m 38' 0.25" -
9. 9. Prendergast, Mark FR Sacred Heart 11.54m 37' 10.5" -
10. 10. Korb, Zaide JR Ell-Saline 11.44m 37' 6.75" -
11. 11. Allen, Justin SR Republic County 11.35m 37' 3" -
12. 12. Cool, Joe JR Southern Cloud 11.34m 37' 2.75" -
13. 13. Lange, Bryce JR Ell-Saline 11.31m 37' 1.5" -
14. 14. Hake, Caleb SO Lakeside 11.26m 36' 11.5" -
15. 15. Fink, Trey SR Wilson 11.23m 36' 10.25" -
16. 16. Dlabal, Ethan SO Wilson 10.97m 36' 0.25" -
17. 17. Bellows, Carson SO Southern Cloud 10.86m 35' 7.75" -
18. 18. Koch, Bradley JR Clifton-Clyde 10.19m 33' 5.25" -
19. 19. Roenne, Byron JR Osborne 10.14m 33' 3.5" -
20. Vazquez, Victor JR Lincoln ND ND -
21. Neilson, Braden SO Solomon ND ND -
22. Brummer, Ty JR Tipton ND ND -
23. Whelchel, Rylee FR Mankato-Rock Hills ND ND -
24. Flavin, Michael SO Scandia-Pike Valley ND ND -
Shot Put 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Burt, Sam SR Abilene 14.66m 48' 1.5" 10
2. 2. Palic, Tyler JR Marion 14.32m 47' 0" 8
3. 3. Kerby, Jacob SR Ellsworth 13.90m 45' 7.5" 6
4. 4. Hettenbach, Tanner SR Chapman 13.71m 45' 0" 4
5. 5. Riekeman, Logan SR Abilene 13.70m 44' 11.5" 2
6. 6. Boxberger, Seth SR Russell 13.44m 44' 1.5" 1
7. 7. Chandler, Colin SO Beloit 13.30m 43' 8" -
8. 8. Boyd, Preston SO Abilene 13.05m 42' 10" -
9. 9. VanKooten, Chris JR Phillipsburg 12.80m 42' 0" -
10. 10. Folks, Parker SR Clay Center 12.47m 40' 11.25" -
11. 11. Riggs, Aaron SR Marion 12.35m 40' 6.5" -
12. 12. Johnson, Creighton FR Beloit 12.20m 40' 0.5" -
13. 13. Cox, Caydren SR Beloit 12.05m 39' 6.5" -
14. 14. Craig, Garrett JR Clay Center 11.82m 38' 9.5" -
15. 15. Maier, Jacky SR Russell 11.67m 38' 3.5" -
16. 16. Buhrle, Matt SR Russell 11.52m 37' 9.75" -
17. 17. Keeten, Kasen SO Phillipsburg 11.32m 37' 2" -
18. 18. Turner, Royce SR Phillipsburg 10.97m 36' 0.25" -
19. 19. Champlin, Oakley SO Concordia 10.97m 36' 0" -
20. 20. Isom, Garrett JR Riley-Riley County 9.55m 31' 4" -
21. Harms, Cade SR Marion ND ND -
Shot Put 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Hawkins, Avery JR Smith Center 14.56m 47' 9.5" 10
2. 2. Eaton, Jae SR Washington 14.50m 47' 7" 8
3. 3. Kier, Hunter SR Washington 13.69m 44' 11" 6
4. 4. Kuhn, Dalton JR Smith Center 13.34m 43' 9.5" 4
5. 5. Stindt, Brett SR Republic County 13.24m 43' 5.5" 2
6. 6. Slagle, Tristen SR Sacred Heart 13.15m 43' 2" 1
7. 7. Cunningham, Drew JR Lakeside 13.03m 42' 9" -
8. 8. Fowles, Jobe SO Solomon 12.92m 42' 5" -
9. 9. Eilert, Austin JR Mankato-Rock Hills 12.71m 41' 8.5" -
10. 10. Daniels, Michael SO Logan 12.67m 41' 7" -
11. 11. Garcia, Kaleb SR Sylvan Grove-Sylvan Unified 12.38m 40' 7.5" -
12. 12. Davenport, Nick SO Ell-Saline 12.10m 39' 8.5" -
13. 13. Alexander, Connor FR Bennington 12.00m 39' 4.75" -
14. 14. Sprick, Logan SR Osborne 11.67m 38' 3.5" -
15. 15. Schlachter, Ethan JR Bennington 11.59m 38' 0.5" -
16. 16. Grabl, Felix JR Wilson 11.29m 37' 0.5" -
17. 17. Baxa, Jerrick SO Republic County 11.25m 36' 11" -
18. 18. Hendryx, Brice SO Kensington-Thunder Ridge 10.90m 35' 9.25" -
19. 19. Walford, Tyler FR Lincoln 10.87m 35' 8" -
20. 20. Wolters, Toren JR Lakeside 10.82m 35' 6" -
21. 21. Hoeffner, Collin JR Wilson 10.59m 34' 9" -
22. 22. Werner, Jordan JR Ell-Saline 10.38m 34' 1" -
23. 23. Eller, Blane SO Kensington-Thunder Ridge 10.33m 33' 11" -
24. 24. Capsey, Andrew JR Solomon 9.96m 32' 8.5" -
25. 25. Kussman, Kaizer JR Scandia-Pike Valley 9.95m 32' 8" -
26. Kurtz, Cameron SR Tescott ND ND -
27. Naegele, Derek SR Osborne ND ND -
Discus 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Palic, Tyler JR Marion 50.29m 165' 0" 10
2. 2. Boxberger, Seth SR Russell 45.16m 148' 2" 8
3. 3. Burks, Blaine JR Beloit 40.61m 133' 3" 6
4. 4. Cox, Caydren SR Beloit 38.50m 126' 4" 4
5. 5. Riekeman, Logan SR Abilene 37.97m 124' 7" 2
6. 6. Folks, Parker SR Clay Center 37.59m 123' 4" 1
7. 7. Boyd, Preston SO Abilene 37.16m 121' 11" -
8. 8. Kerby, Jacob SR Ellsworth 37.10m 121' 9" -
9. 9. Johnson, Creighton FR Beloit 36.80m 120' 9" -
10. 10. VanKooten, Chris JR Phillipsburg 35.63m 116' 11" -
11. 11. Buhrle, Matt SR Russell 35.33m 115' 11" -
12. 12. Maier, Jacky SR Russell 35.10m 115' 2" -
13. 13. Nordquist, Charlie SO Marion 33.93m 111' 4" -
14. 14. Keeten, Kasen SO Phillipsburg 33.62m 110' 4" -
15. 15. Nixon, Jake SR Riley-Riley County 33.27m 109' 2" -
16. 16. Hettenbach, Tanner SR Chapman 32.35m 106' 2" -
17. 17. Champlin, Oakley SO Concordia 31.75m 104' 2" -
18. 18. Craig, Garrett JR Clay Center 31.67m 103' 11" -
19. 19. VanKooten, Noah FR Phillipsburg 31.01m 101' 9" -
20. 20. Isom, Garrett JR Riley-Riley County 28.60m 93' 10" -
21. Burt, Sam SR Abilene ND ND -
22. Hett, Jeremy SR Marion ND ND -
Discus 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Kier, Hunter SR Washington 46.38m 152' 2" 10
2. 2. Eaton, Jae SR Washington 41.85m 137' 4" 8
3. 3. Dubbert, Davis SR Beloit-Saint John's 41.68m 136' 9" 6
4. 4. Eilert, Austin JR Mankato-Rock Hills 40.08m 131' 6" 4
5. 5. Stindt, Brett SR Republic County 39.31m 129' 0" 2
6. 6. Van Laeys, Josh SR Logan 38.48m 126' 3" 1
7. 7. Fowles, Jobe SO Solomon 38.04m 124' 10" -
8. 8. Slagle, Tristen SR Sacred Heart 36.60m 120' 1" -
9. 9. Hawkins, Avery JR Smith Center 35.94m 117' 11" -
10. 10. Davenport, Nick SO Ell-Saline 35.86m 117' 8" -
11. 10. Sprick, Logan SR Osborne 35.86m 117' 8" -
12. 10. Anderson, David SO Sacred Heart 35.86m 117' 8" -
13. 13. Brown, Roxton JR Osborne 35.02m 114' 11" -
14. 14. Runft, Mason SR Scandia-Pike Valley 34.74m 114' 0" -
15. 15. Daniels, Michael SO Logan 33.29m 109' 3" -
16. 16. Walford, Tyler FR Lincoln 33.04m 108' 5" -
17. 17. Schlachter, Ethan JR Bennington 32.89m 107' 11" -
18. 18. Maxwell, Hesston SO Smith Center 32.81m 107' 8" -
19. 19. Garcia, Kaleb SR Sylvan Grove-Sylvan Unified 32.51m 106' 8" -
20. 20. Thompson, Ethan SR Solomon 32.35m 106' 2" -
21. 21. Hoeffner, Collin JR Wilson 32.13m 105' 5" -
22. 22. Allen, Ashton JR Tipton 29.99m 98' 5" -
23. 23. Shaw, Brandon SO Kensington-Thunder Ridge 29.43m 96' 7" -
24. 24. Jirak, Dominic SO Kensington-Thunder Ridge 28.09m 92' 2" -
25. 25. Kussman, Kaizer JR Scandia-Pike Valley 26.77m 87' 10" -
26. 26. Alexander, Connor FR Bennington 24.96m 81' 11" -
27. 27. Bummer, Justin SR Tipton 24.56m 80' 7" -
28. 28. Anglin, Duncan SR Ell-Saline 24.28m 79' 8" -
29. 29. Hoffman, Chance SR Lakeside 19.68m 64' 7" -
Javelin 3-4A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Pettijohn, Gareth JR Southeast of Saline 52.01m 170' 8" 10
2. 2. Hettenbach, Tanner SR Chapman 50.64m 166' 2" 8
3. 3. McKinney, Jace SR Minneapolis 49.14m 161' 3" 6
4. 4. Boyd, Preston SO Abilene 48.00m 157' 6" 4
5. 5. Thomas, Tre Vaughn JR Minneapolis 45.38m 148' 11" 2
6. 6. Riekeman, Logan SR Abilene 44.65m 146' 6" 1
7. 7. Keeten, Kasen SO Phillipsburg 44.22m 145' 1" -
8. 8. Cox, Caydren SR Beloit 42.16m 138' 4" -
9. 9. Palic, Tyler JR Marion 41.75m 137' 0" -
10. 10. Siebold, Gavin JR Clay Center 41.27m 135' 5" -
11. 11. Whiteley, Dakota SO Abilene 40.94m 134' 4" -
12. 12. VanKooten, Chris JR Phillipsburg 40.56m 133' 1" -
13. 13. Mason, Bryce FR Beloit 39.77m 130' 6" -
14. 14. Tiller, Mitchell SO Chapman 38.17m 125' 3" -
15. 15. VanKooten, Noah FR Phillipsburg 36.57m 120' 0" -
16. 16. Princ, Devin JR Beloit 36.24m 118' 11" -
17. 17. Riggs, Aaron SR Marion 36.11m 118' 6" -
18. 18. Allison, Hunter SO Minneapolis 34.74m 114' 0" -
19. 19. Isom, Garrett JR Riley-Riley County 33.83m 111' 0" -
20. Harms, Cade SR Marion ND ND -
21. Nixon, Jake SR Riley-Riley County ND ND -
Javelin 1-2A
PLACE OVERALL NAME YEAR TEAM METRIC ENGLISH SCORE
1. 1. Miller, Dawson SR Washington 59.41m 194' 11" 10
2. 2. Hoover, Jerrod SR Washington 51.91m 170' 4" 8
3. 3. Dubbert, Davis SR Beloit-Saint John's 50.08m 164' 4" 6
4. 4. Maxwell, Hesston SO Smith Center 49.73m 163' 2" 4
5. 5. Naegele, Derek SR Osborne 47.80m 156' 10" 2
6. 6. Hutchinson, Colton JR Smith Center 47.37m 155' 5" 1
7. 7. Runft, Mason SR Scandia-Pike Valley 47.09m 154' 6" -
8. 8. Kurtz, Cameron SR Tescott 46.86m 153' 9" -
9. 9. Baxa, Jerrick SO Republic County 46.65m 153' 1" -
10. 10. Stindt, Brett SR Republic County 46.07m 151' 2" -
11. 11. Jeffery, Brady JR Mankato-Rock Hills 45.51m 149' 4" -
12. 12. Neilson, Braden SO Solomon 44.29m 145' 4" -
13. 13. Van Laeys, Josh SR Logan 43.53m 142' 10" -
14. 14. Sprick, Logan SR Osborne 43.43m 142' 6" -
15. 15. Anderson, David SO Sacred Heart 43.20m 141' 9" -
16. 16. Davenport, Nick SO Ell-Saline 42.08m 138' 1" -
17. 17. Hake, Caleb SO Lakeside 41.57m 136' 5" -
18. 18. Bess, Jayden JR Wilson 41.50m 136' 2" -
19. 19. Gunderson, Greg SR Beloit-Saint John's 40.64m 133' 4" -
20. 20. Hayes, Hunter SR Ell-Saline 37.54m 123' 2" -
21. 21. Koch, Bradley JR Clifton-Clyde 36.77m 120' 8" -
22. 21. Wolters, Toren JR Lakeside 36.77m 120' 8" -
23. 23. Mikkelson, Anders SO Sacred Heart 35.73m 117' 3" -
24. 24. Srna, Logan JR Tescott 34.72m 113' 11" -
25. 25. Cool, Joe JR Southern Cloud 34.23m 112' 4" -
26. 26. Bummer, Justin SR Tipton 33.65m 110' 5" -
27. 27. Fowles, Jobe SO Solomon 32.89m 107' 11" -
28. 28. Watson, Taygen JR Bennington 32.86m 107' 10" -
29. 29. Alexander, Connor FR Bennington 29.31m 96' 2" -
30. 30. Shaw, Brandon SO Kensington-Thunder Ridge 27.68m 90' 10" -
31. 31. Martin, Lane JR Southern Cloud 27.50m 90' 3" -
32. 32. Lawson, Slater FR Clifton-Clyde 22.17m 72' 9" -
33. Southerland, Ron JR Kensington-Thunder Ridge ND ND -