1A-3A Girls 4000 Meter Run
=========================================================================
Name Yr Team Time Pts
=========================================================================
1 Katelyn Henderson 11 Olpe 16:08.29 --
2 Heather Ruder Hays-Thomas More Prep 16:18.52 2
3 Kimberly Smith 10 Allen-Northern Heights 16:32.37 3
4 Allison Pfeifer Hays-Thomas More Prep 16:57.50 4
5 Mandy Wilson 10 Rossville 17:26.97 5
6 Maria Fernandez 11 Burrton High School 17:48.68 --
7 Karly Ruggle 10 Riley County 18:00.83 7
8 Meghan Navarro 12 Burrton High School 18:07.07 --
9 Emily Collins 10 Riley County 18:08.67 9
10 Regan Simpson 9 Norton Community High Sch 18:09.52 10
11 Nicole Rice 11 Overland Park Christ Prep 18:13.27 11
12 Mindy Wilson 10 Rossville 18:23.23 12
13 Janelle Bailey 11 Riley County 18:24.41 13
14 Becky Jensen 11 Rossville 18:32.01 14
15 Megan Plattner 9 Sabetha 18:36.35 15
16 Annie Mindrup Hays-Thomas More Prep 18:37.25 16
17 Maddie McCaffrey 9 Lawrence Bishop Seabury A 18:38.15 --
18 Lindsay Seele 12 Rossville 18:41.63 18
19 Kamilla Jones 9 Norton Community High Sch 18:44.46 19
20 Lori Demint 10 Sabetha 18:45.45 20
21 Brooke Wells 10 Southeast of Saline High 18:56.76 21
22 Mary Kern 10 Winchester-Jeff County No 19:01.52 22
23 Dustyna Sprigg 11 Norton Community High Sch 19:02.43 23
24 Taylor Slavens 10 West Franklin High School 19:03.30 --
25 Bre Tallant 11 Pretty Prairie High Schoo 19:06.46 --
26 Elizabeth Karr 11 Allen-Northern Heights 19:11.08 26
27 Jamie Singleton 10 Eskridge-Mission Valley 19:13.04 27
28 Katelin Mosher 10 Riley County 19:13.84 28
29 Abby Bainter 10 Norton Community High Sch 19:18.91 29
30 Julia Kent 9 Norton Community High Sch 19:20.01 30
31 Bethany Bacon 12 Council Grove High School 19:24.35 31
32 Heather Cleveland 9 Southeast of Saline High 19:25.74 32
33 Hannah Stirton 9 Horton High School 19:29.33 --
34 Emily Frese 12 Council Grove High School 19:30.61 34
35 Rebecka Ohlmeier 9 Wellsville High School 19:31.39 --
36 Natasha Rodriguez 9 West Franklin High School 19:32.06 --
37 Emma Bassette 10 Winchester-Jeff County No 19:32.48 37
38 Kendra Lawson 11 Southeast of Saline High 19:33.17 38
39 Ashley Heston 9 Allen-Northern Heights 19:33.93 39
40 Savanna Chestnut 9 Allen-Northern Heights 19:37.53 40
41 Kaylen Rossi 11 Norton Community High Sch 19:43.30 41
42 Elizabeth Simoneau 10 Burrton High School 19:45.15 --
43 Sarah Adams 12 Overland Park Christ Prep 19:46.62 43
44 Jordyn Mize 9 Winchester-Jeff County No 19:47.50 44
45 Hayley Taylor 11 Hays-Thomas More Prep 19:48.28 45
46 Amanda Hurtig 9 Alma-Wabaunsee 19:48.81 --
47 Kalee Kirmer 12 Hays-Thomas More Prep 19:52.69 47
48 Cajsa Larson 10 Riley County 19:54.22 48
49 Valerie Neibling 11 Doniphan West High School 19:54.61 49
50 Jena Sauber 12 Southeast of Saline High 19:55.05 50
51 Jill Wenderott 12 Alma-Wabaunsee 20:02.07 --
52 Nicole Russ 9 Wakeeney-Trego Comm 20:08.90 --
53 Nilay Manss 11 Southeast of Saline High 20:09.90 53
54 Chelsea Ebert 11 St. George - Rock Creek H 20:10.22 --
55 Tori Lang 12 Winchester-Jeff County No 20:15.73 55
56 Kourtney Hawksworth 9 Wakeeney-Trego Comm 20:19.42 --
57 Amanda Sharp 12 West Franklin High School 20:29.21 --
58 Ashley Altenhofen 11 St. George - Rock Creek H 20:31.73 --
59 Erica Layton 12 Wellsville High School 20:32.59 --
60 Ables Tamarah 10 Silver Lake 20:33.39 --
61 Killinger Abbey 10 Silver Lake 20:38.72 --
62 Emily Volker 12 Hays-Thomas More Prep 20:40.56 62
63 Chelsea Carr 11 Allen-Northern Heights 20:41.22 63
64 Salena Gano 10 Wakeeney-Trego Comm 20:43.34 --
65 Tiffany Cleveland 11 Southeast of Saline High 20:43.76 65
66 Kelsey Coley 11 Council Grove High School 20:51.49 66
67 Codie VanMeter 9 Eskridge-Mission Valley 20:52.70 67
68 Barnes Katie 11 Silver Lake 20:53.89 --
69 Madi Colson 9 Scandia-Pike Valley 20:57.18 69
70 Sierra Yianakopulos 11 Southeast of Saline High 20:58.01 70
71 Lincoln Kingman 12 Winchester-Jeff County No 21:09.12 71
72 Christine Flach 10 Rossville 21:10.97 72
73 Alexis Knight 12 Eskridge-Mission Valley 21:17.76 73
74 Jordan Huber 9 Sabetha 21:18.43 74
75 Stacy Pachta 9 Riley County 21:20.80 75
76 Jessica Moneymaker 10 Overland Park Christ Prep 21:33.91 76
77 Hannah Lackey 11 Doniphan West High School 21:35.79 77
78 Lindsey Gaskell 11 Horton High School 21:39.10 --
79 Calley Cales 11 Riley County 21:40.12 79
80 Gage Funk 11 Winchester-Jeff County No 21:52.23 80
81 Emily McGregor 12 Scandia-Pike Valley 21:56.00 81
82 Morgan Ehlers 11 Scandia-Pike Valley 21:56.54 82
83 Rachel Taylor 9 Rossville 22:14.16 83
84 Paige Gasper 10 Horton High School 22:18.26 --
85 Rachael Froning 11 Rossville 22:18.65 85
86 Megan Findley 9 West Franklin High School 22:21.64 --
87 Nicole Jones 10 Council Grove High School 22:22.76 87
88 Alyssa Barney 10 Overland Park Christ Prep 22:25.90 88
89 Elsie Suhr 10 Sabetha 22:47.85 89
90 Tamera Stallbaumer 11 Sabetha 22:52.66 90
91 Mollie Tharp 12 Doniphan West High School 22:58.66 91
92 Chelsea Degan 11 Alma-Wabaunsee 23:35.69 --
93 Courtney Langley 12 Doniphan West High School 23:40.76 93
94 Morgan Helmstetter 11 Doniphan West High School 24:18.33 94
95 Beth Ann Brock 11 Overland Park Christ Prep 24:31.77 95
96 Kristen Pearce 11 Burrton High School 24:39.76 --
97 Cunningham Mackenzie 11 Doniphan West High School 24:47.08 97
98 Ann Buchan 9 Eskridge-Mission Valley 24:47.86 98
99 Katie Neal 12 Scandia-Pike Valley 25:57.07 99
100 Katelynn Albin 10 Council Grove High School 27:12.02 100
101 Jacy Buchholz 10 Wakeeney-Trego Comm 27:23.97 --
102 Mara Engelbert 11 Scandia-Pike Valley 27:41.74 102
103 Anna Kern 11 Winchester-Jeff County No 29:41.66 103
104 Angela Beach 12 Eskridge-Mission Valley 29:47.64 104
1A-3A Girls 4000 Meter Run Team Scores
=========================================================================
Team Pts 1 2 3 4 5 (6) (7)
=========================================================================
1 Riley County 105 7 9 13 28 48 75 79
Total Time: 1:33:42 Average: 18:44.39 1-5 Split: 1:53
2 Norton Community High Sch 111 10 19 23 29 30 41 -
Total Time: 1:34:35 Average: 18:55.07 1-5 Split: 1:10
3 Hays-Thomas More Prep 114 2 4 16 45 47 62 -
Total Time: 1:31:34 Average: 18:18.85 1-5 Split: 3:34
4 Rossville 121 5 12 14 18 72 83 85
Total Time: 1:34:15 Average: 18:50.96 1-5 Split: 3:44
5 Allen-Northern Heights 171 3 26 39 40 63 - -
Total Time: 1:35:36 Average: 19:07.23 1-5 Split: 4:09
6 Southeast of Saline High 194 21 32 38 50 53 65 70
Total Time: 1:38:001 Average: 19:36.12 1-5 Split: 1:13
7 Winchester-Jeff County No 229 22 37 44 55 71 80 103
Total Time: 1:39:46 Average: 19:57.27 1-5 Split: 2:08
8 Sabetha 288 15 20 74 89 90 - -
Total Time: 1:44:21 Average: 20:52.15 1-5 Split: 4:16
9 Overland Park Christ Prep 313 11 43 76 88 95 - -
Total Time: 1:46:31 Average: 21:18.29 1-5 Split: 6:19
10 Council Grove High School 318 31 34 66 87 100 - -
Total Time: 1:49:21 Average: 21:52.25 1-5 Split: 7:48
11 Eskridge-Mission Valley 369 27 67 73 98 104 - -
Total Time: 1:55:59 Average: 23:11.80 1-5 Split: 10:35
12 Doniphan West High School 404 49 77 91 93 94 97 -
Total Time: 1:52:28 Average: 22:29.63 1-5 Split: 4:24
13 Scandia-Pike Valley 433 69 81 82 99 102 - -
Total Time: 1:58:29 Average: 23:41.71 1-5 Split: 6:45