Licensed to Heartland Timing - Contractor License
HY-TEK's Meet Manager 5/1/2019 12:34 AM
2019 Bob Haug Invite - 4/30/2019
4/30/2019
Results
Women 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
Finals
1 Kaylee James 9 Hodgeman Cou 13.39 6
2 Carly Croft 9 South Gray 13.48 6
3 Ehlaina Hartman 11 Spearville 13.78 6
4 Emily Green 10 Stafford 13.99 6
5 Regan Ast 10 Ingalls 14.05 5
6 Bethany Schupman 11 Southwestern 14.10 6
7 Cassidy Spease 10 Skyline 14.11 5
8 Attison Clark 9 South Gray 14.28 1
9 Katelynn McGraw 11 Skyline 14.69 4
10 Emma Rios 10 Southwestern 14.80 4
11 Alissa Heskamp 10 Spearville 14.80 5
12 McKinley Hottovy 11 Macksville 14.85 5
13 Raylee Johnson 9 Ashland 14.90 6
14 Sierra Ingram 10 South Gray 14.94 3
15 McKenzie Doris 9 Dighton 15.01 4
16 Elizabeth Erives 9 Moscow 15.21 5
17 Sierra Britton 9 Macksville 15.41 4
18 Klairy Rios 9 Southwestern 15.45 4
19 Elena Kuckelman 11 Macksville 15.48 5
20 Zyanya Burgos 9 Syracuse 15.52 3
21 Oksana Henriksen 12 Rolla 15.58 3
22 Braelynn Cunningham 9 Ashland 15.69 4
23 Anna Stein 9 Spearville 15.81 3
24 Alexia Watson 9 Ingalls 16.06 2
25 McKenzie Johnson 9 Dighton 16.18 3
26 Patricia Gallardo 10 Ingalls 16.21 3
27 Ashlynn Miracle 9 Skyline 16.22 2
28 Ali Levens 12 Syracuse 16.49 2
29 Karla Jacobo 10 Syracuse 17.14 2
30 Pinky Ping 11 La Crosse 17.23 2
31 Kindyl Heinz 11 Kinsley 17.44 2
32 Jane Beckham 9 Moscow 17.90 1
33 Jamie Kregar 9 Kinsley 18.27 1
Women 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Rylee Gleason 12 Kinsley 26.93 7
2 Ehlaina Hartman 11 Spearville 28.74 7
3 Carly Croft 9 South Gray 28.77 7
4 Alejandra Salas 11 Southwestern 29.07 7
5 Emily Green 10 Stafford 29.42 7
6 Madie McGuire 9 Cunningham 29.86 6
7 Cassidy Spease 10 Skyline 29.98 7
8 Grace Shiew 9 Hodgeman Cou 30.49 6
9 Anastasia Alvidrez 9 Southwestern 30.96 5
10 Makaila Enfield 12 Stafford 31.02 5
11 Collette Pelton 9 Hodgeman Cou 31.12 5
12 McKinley Hottovy 11 Macksville 31.20 6
13 Kayley Cook 12 Skyline 31.26 6
14 Brianna Ede 11 Spearville 31.61 4
15 McKenzie Doris 9 Dighton 31.69 5
16 Kadee Thomeczek 9 Syracuse 31.79 6
17 Klairy Rios 9 Southwestern 31.81 4
18 Braelynn Cunningham 9 Ashland 32.17 3
19 Anna Stein 9 Spearville 32.58 4
20 Danielle Binns 9 Macksville 32.92 4
21 Haven Showalter 9 La Crosse 32.98 5
22 Tiffany Craft 11 Kinsley 32.99 4
23 Patricia Gallardo 10 Ingalls 33.05 4
24 Oksana Henriksen 12 Rolla 33.12 1
25 Trinity Denton 9 Ingalls 33.78 2
26 Courtney Bailey 9 Ingalls 33.86 3
27 McKenzie Johnson 9 Dighton 34.53 3
28 Natalie Henriksen 10 Rolla 34.91 2
29 Bri Cleveland 10 Macksville 35.19 3
30 Karla Jacobo 10 Syracuse 35.22 3
31 Pinky Ping 11 La Crosse 36.26 3
32 Kindyl Heinz 11 Kinsley 36.79 2
33 Jane Beckham 9 Moscow 38.02 2
Women 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Abi Ibarra 9 Macksville 1:07.40 4
2 Madie McGuire 9 Cunningham 1:08.37 4
3 Yesenia Trejo 9 Southwestern 1:08.85 4
4 Hayley Roberts 11 Skyline 1:09.03 3
5 Rylie Miller 10 Kinsley 1:09.63 4
6 Makaila Enfield 12 Stafford 1:10.35 3
7 Madison McElwain 12 Kinsley 1:10.82 4
8 Karsen Halling 10 Spearville 1:12.71 3
9 Denise Corral 9 Southwestern 1:12.98 3
10 Dianna Olvera 9 Southwestern 1:13.01 3
11 Emily Lehr 11 Spearville 1:14.47 2
12 Haven Showalter 9 La Crosse 1:15.25 2
13 McKenzie Doris 9 Dighton 1:16.07 2
14 Reneau Ratzlaff 9 Spearville 1:16.52 4
15 Erynn Marquez 10 Kinsley 1:16.58 1
16 Mallory Watson 9 Syracuse 1:17.45 2
17 Natalie Henriksen 10 Rolla 1:19.16 1
18 Emily Smith 11 Syracuse 1:19.35 1
19 Anna Suiter 10 Macksville 1:20.76 2
20 Bri Cleveland 10 Macksville 1:28.23 1
Women 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Christy Wiebe 11 South Gray 2:36.41 2
2 Josena Frame 11 Kinsley 2:40.05 2
3 Paige Harris 12 Ashland 2:40.69 2
4 Yesenia Trejo 9 Southwestern 2:42.46 2
5 Hayley Roberts 11 Skyline 2:42.66 2
6 Abi Ibarra 9 Macksville 2:43.28 2
7 Yanely Puentes 9 Southwestern 2:43.79 2
8 Traci Cramer 9 Dighton 2:48.02 2
9 Noemi Jacquez 10 Southwestern 2:50.01 2
10 Elizabeth Thiessen 10 South Gray 2:53.33 1
11 Tiffany Craft 11 Kinsley 2:59.00 1
12 Karsen Halling 10 Spearville 3:01.06 1
13 Ressa Nuss 9 Hodgeman Cou 3:01.98 1
14 Erynn Marquez 10 Kinsley 3:02.16 2
15 Emily Lehr 11 Spearville 3:07.80 1
16 Kylie Bergoza 9 Syracuse 3:07.82 1
17 Mercedes Andazola 12 Syracuse 3:09.59 1
18 Kaylee Hottovy 11 Macksville 3:10.67 1
19 Areia Bustillos 9 Syracuse 3:12.05 1
20 Danni Wagner 9 La Crosse 3:14.52 1
21 Zoe Anderson 10 La Crosse 3:18.31 1
22 Kimberly Arreola 9 Macksville 3:22.66 1
23 Paula Bustos-Burrell 11 Rolla 3:23.82 1
24 Aaliyah Kasiska 11 Hodgeman Cou 4:15.52 1
Women 1600 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Paige Harris 12 Ashland 5:51.65
2 Josena Frame 11 Kinsley 5:56.45
3 Heidi Roberts 11 Skyline 6:08.34
4 Yanely Puentes 9 Southwestern 6:10.77
5 Traci Cramer 9 Dighton 6:18.66
6 Lia Granados 11 South Gray 6:23.82
7 Mirka Calderon 9 Syracuse 6:38.05
8 Courtney Bailey 9 Ingalls 6:40.57
9 Grace Shiew 9 Hodgeman Cou 6:44.07
10 Brooklyn Buehler 9 Cimarron 6:47.35
11 Naomy Adame 10 Southwestern 6:49.56
12 Melanie Vargas 9 Macksville 6:50.10
13 Karen Hall 9 Macksville 7:09.40
14 Yolanda Morales 11 Southwestern 7:12.38
15 Wendy Medina 9 Cimarron 7:12.43
16 Danni Wagner 9 La Crosse 7:16.49
17 Chantel Sexton 9 Kinsley 7:18.95
18 Adison Hampton 12 Skyline 7:48.21
19 Amaya Ochs 11 Syracuse 7:54.50
20 Riley Washington 11 Skyline 8:05.23
21 Jamie Kregar 9 Kinsley 9:53.68
Women 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Yanely Puentes 9 Southwestern 13:30.66
2 Itzel Garcia 12 Macksville 13:51.89
3 Lia Granados 11 South Gray 14:12.47
4 Arlin Testa 10 Southwestern 14:33.14
5 Melanie Vargas 9 Macksville 14:42.88
6 Wendy Medina 9 Cimarron 14:49.77
7 Brooklyn Buehler 9 Cimarron 14:51.96
8 Cindy Holt 9 Minneola 14:55.59
9 Karen Hall 9 Macksville 15:23.95
10 Yolanda Morales 11 Southwestern 16:18.93
11 Caitlin Holt 9 Minneola 16:31.75
12 Brianna Spease 9 Skyline 16:44.92
Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tricia Hokanson 12 Bucklin 16.85 3
2 Alexandra Hart 11 Rolla 16.98 3
3 Kaylee James 9 Hodgeman Cou 17.09 3
4 Regan Ast 10 Ingalls 17.24 3
5 Mackenzie Birney 11 Bucklin 18.31 3
6 Alissa Heskamp 10 Spearville 18.39 3
7 Alayna Mcguire 10 Cunningham 18.42 2
8 Jayden Mitchell 10 Syracuse 18.44 2
9 Jaden Pfaff 11 Minneola 19.03 2
10 Kennedy Harrington 11 Ashland 19.37 2
11 Chloe Bruckner 11 Fowler Senio 20.15 1
12 Harley Wilson 10 Minneola 20.26 2
13 Sydney Moyer 12 Spearville 20.26 2
14 Chalee Sneeth 9 South Gray 21.70 1
15 Emma Sanders 10 Macksville 25.00 1
Women 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Rylee Gleason 12 Kinsley 45.89 3
2 Tricia Hokanson 12 Bucklin 48.83 3
3 Regan Ast 10 Ingalls 49.16 3
4 Catherine Bowman 10 Bucklin 51.36 3
5 Sydney Moyer 12 Spearville 54.37 2
6 Baylee Lauffer 9 Skyline 55.04 3
7 Alayna Mcguire 10 Cunningham 55.48 3
8 Kennedy Harrington 11 Ashland 56.14 2
9 Jayden Mitchell 10 Syracuse 56.50 2
10 Bethany Schupman 11 Southwestern 58.02 1
11 Harley Wilson 10 Minneola 59.68 2
12 Melanie Norton 10 Rolla 1:01.04 1
13 Chloe Bruckner 11 Fowler Senio 1:01.05 2
14 Elizabeth Erives 9 Moscow 1:01.56 1
15 Alejandra Salas 11 Southwestern 1:02.87 2
16 Emma Sanders 10 Macksville 1:16.70 1
Women 4x100 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Syracuse 'A' 54.85 2
1) Johana Orozco 11 2) Areli Moreno 10
3) Kadee Thomeczek 9 4) Kate Riley 10
2 Bucklin 'A' 55.15 2
1) Mackenzie Birney 11 2) Catherine Bowman 10
3) Danae Scott 10 4) Tricia Hokanson 12
3 Minneola 'A' 56.02 1
1) Cindy Holt 9 2) Kaitlyn Hornback 12
3) Grace Lang 11 4) Jaden Pfaff 11
4 South Gray 'A' 56.12 2
1) Sierra Ingram 10 2) Christy Wiebe 11
3) Attison Clark 9 4) Carly Croft 9
5 Southwestern Heights 'A' 56.25 2
1) Katelyn LaPoint 10 2) Alejandra Salas 11
3) Emma Rios 10 4) Bethany Schupman 11
6 Spearville 'A' 57.02 1
1) Sydney Moyer 12 2) Reneau Ratzlaff 9
3) Brianna Ede 11 4) Ehlaina Hartman 11
7 Skyline 'A' 58.01 2
1) Cassidy Spease 10 2) Katelynn McGraw 11
3) Kayley Cook 12 4) Baylee Lauffer 9
8 Macksville 'A' 58.89 1
1) McKinley Hottovy 11 2) Elena Kuckelman 11
3) BrayLynn Anshutz 12 4) Sierra Britton 9
9 Rolla 'A' 1:00.66 1
1) Melanie Norton 10 2) Magaly Cortes 12
3) Cacee Milburn 12 4) Madison Carter 11
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Kinsley 'A' 4:20.32 2
1) Josena Frame 11 2) Rylee Gleason 12
3) Madison McElwain 12 4) Rylie Miller 10
2 Bucklin 'A' 4:23.22 2
1) Catherine Bowman 10 2) Mackenzie Birney 11
3) Danae Scott 10 4) Tricia Hokanson 12
3 Syracuse 'A' 4:34.40 1
1) Areli Moreno 10 2) Kadee Thomeczek 9
3) Kate Riley 10 4) Mirka Calderon 9
4 Southwestern Heights 'A' 4:39.48 2
1) Denise Corral 9 2) Graciela Garcia 11
3) Alejandra Salas 11 4) Yesenia Trejo 9
5 South Gray 'A' 4:43.30 2
1) Christy Wiebe 11 2) Megan Tarn 10
3) Elizabeth Thiessen 10 4) Cindy Wiebe 11
6 Macksville 'A' 4:47.88 1
1) Abi Ibarra 9 2) BrayLynn Anshutz 12
3) Elena Kuckelman 11 4) Sierra Britton 9
7 Skyline 'A' 4:50.52 1
1) Kayley Cook 12 2) Adison Hampton 12
3) Cassidy Spease 10 4) Baylee Lauffer 9
Women 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Southwestern Heights 'A' 10:59.82
1) Graciela Garcia 11 2) Noemi Jacquez 10
3) Yanely Puentes 9 4) Yesenia Trejo 9
2 South Gray 'A' 11:20.35
1) Lia Granados 11 2) Christy Wiebe 11
3) Elizabeth Thiessen 10 4) Megan Tarn 10
3 Macksville 'A' 11:35.21
1) Abi Ibarra 9 2) BrayLynn Anshutz 12
3) Elena Kuckelman 11 4) Itzel Garcia 12
4 Kinsley 'A' 12:14.97
1) Tiffany Craft 11 2) Erynn Marquez 10
3) Rylie Miller 10 4) Chantel Sexton 9
Women High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Alexandra Hart 11 Rolla 5-02.00
2 Brooke Smith 11 Macksville J5-02.00
3 Sydney Moyer 12 Spearville 4-08.00
4 Areli Moreno 10 Syracuse J4-08.00
5 Cindy Wiebe 11 South Gray J4-08.00
6 Corrin Helm 9 South Gray 4-06.00
7 Alissa Heskamp 10 Spearville J4-06.00
8 Madison Carter 11 Rolla 4-04.00
9 Emma Sanders 10 Macksville 4-02.00
-- Courtney Bowie 9 Hodgeman Cou NH
Women Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Alexandra Hart 11 Rolla 15-05.00
2 Attison Clark 9 South Gray 14-02.00
3 Melanie Norton 10 Rolla 14-00.00
4 Kaitlyn Hornback 12 Minneola 13-08.00
5 Kate Riley 10 Syracuse 13-06.50
6 Grace Shiew 9 Hodgeman Cou 13-06.00
7 Madison McElwain 12 Kinsley 13-02.50
8 Gentry Shapland 12 Dighton 13-00.00
9 Chloe Bruckner 11 Fowler Senio 12-11.00
9 Savannah Bollinger 12 Fowler Senio 12-11.00
11 Katelyn LaPoint 10 Southwestern 12-10.00
12 Madie McGuire 9 Cunningham 12-05.50
13 Phoebe Lane 9 Cimarron 12-04.00
14 Haven Showalter 9 La Crosse 12-03.50
14 Graciela Garcia 11 Southwestern 12-03.50
16 Dianna Olvera 9 Southwestern 12-02.00
17 Erynn Marquez 10 Kinsley 12-00.00
18 Tiffany Craft 11 Kinsley J12-00.00
19 Courtney Bowie 9 Hodgeman Cou 11-09.00
20 Traci Cramer 9 Dighton 11-08.00
21 Elizabeth Erives 9 Moscow 11-05.00
22 Trinity Denton 9 Ingalls 11-02.50
23 Riley Washington 11 Skyline 11-01.00
24 Cambria Phillips 9 Moscow 10-10.00
25 Ashlynn Miracle 9 Skyline 10-05.00
26 Kaylee Hottovy 11 Macksville 10-03.00
27 Kimberly Arreola 9 Macksville 9-09.00
28 Reneau Ratzlaff 9 Spearville 9-08.00
29 Paula Bustos-Burrell 11 Rolla 9-04.00
30 Jane Beckham 9 Moscow 8-05.50
31 Courtney Colbert 12 South Gray 8-03.00
31 Monic Duarte 10 South Gray 8-03.00
33 Bri Cleveland 10 Macksville 6-09.00
-- McKenzie Doris 9 Dighton FOUL
Women Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Alexandra Hart 11 Rolla 34-05.25
2 Kaitlyn Hornback 12 Minneola 31-11.00
3 Jaden Pfaff 11 Minneola 30-07.50
4 Anna Stein 9 Spearville 29-11.50
5 Areli Moreno 10 Syracuse 29-11.00
6 Josena Frame 11 Kinsley 29-05.50
7 Braelynn Cunningham 9 Ashland 28-11.00
8 Phoebe Lane 9 Cimarron 26-10.25
9 Melanie Norton 10 Rolla 26-05.00
10 Trinity Denton 9 Ingalls 26-01.00
11 Gentry Shapland 12 Dighton 25-07.25
12 Danni Wagner 9 La Crosse 25-04.50
13 Emma Sanders 10 Macksville 25-03.50
14 Courtney Bailey 9 Ingalls 24-09.00
15 Sierra Britton 9 Macksville 24-05.50
16 Kaylee Hottovy 11 Macksville 23-01.00
17 Patricia Gallardo 10 Ingalls 22-05.00
18 Paula Bustos-Burrell 11 Rolla 20-09.00
-- Arlin Testa 10 Southwestern FOUL
-- Savannah Bollinger 12 Fowler Senio FOUL
-- Chantel Sexton 9 Kinsley FOUL
Women Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Ella Roberts 11 Dighton 33-06.75
2 Lacy Woods 12 Hodgeman Cou 33-05.00
3 Elva Deibert 11 Minneola 33-03.25
4 Debbie Peters 10 South Gray 32-11.00
5 Shade Torres 12 South Gray 31-06.50
6 Sophia Kenyon 11 Kinsley 31-03.50
7 Alexa Fischer 10 Cunningham 30-02.75
8 Patricia Webster 11 La Crosse 29-10.25
9 Hayleigh Burke 9 Hodgeman Cou 29-08.00
10 Karson Harrington 9 Ashland 29-03.25
11 Tomi Gall 9 Dighton 28-10.50
12 Keziah Hemphill 12 Syracuse 28-05.50
13 Allie Seltman 9 La Crosse 28-02.50
14 Arionne Servis 11 Bucklin 27-10.50
15 Tara Ferguson 12 Kinsley 27-05.50
16 Hannah Lampe 10 Syracuse 27-03.75
17 Yuli Triana 10 Macksville 27-00.50
18 Cacee Milburn 12 Rolla 26-04.75
19 Kassie Pechanec 11 La Crosse 26-01.00
20 Elizabeth Selbe 11 Minneola 25-06.00
21 Areia Bustillos 9 Syracuse 25-03.75
21 Brianna Ede 11 Spearville 25-03.75
23 Melanie Whipple 11 Dighton 24-04.50
24 Jayce Hildebrand Stafford 23-11.00
25 Anna Stein 9 Spearville 23-00.25
26 Alexia Watson 9 Ingalls 22-05.25
27 Paola Sanchez 10 Southwestern 22-00.50
28 Jaiden Borger 10 Hodgeman Cou 21-10.00
29 Danielle Binns 9 Macksville 21-07.50
30 Paxton Sauser 9 Ashland 21-05.50
31 Magaly Cortes 12 Rolla 21-03.00
32 Cambria Phillips 9 Moscow 21-00.25
33 Naomy Adame 10 Southwestern 20-10.25
34 Lesly Ballesteros 10 Cimarron 20-08.50
35 Kiley Blevins 12 Macksville 20-05.00
36 Yolanda Morales 11 Southwestern 20-01.75
37 Sarai Barboza 9 Moscow 19-06.00
38 Natalie Henriksen 10 Rolla 19-01.75
39 Hannah Masri 11 Fowler Senio 18-01.50
40 Jamie Kregar 9 Kinsley 17-04.75
41 Melina Pena 9 Bucklin 17-03.25
-- Hannah Askew 12 South Gray FOUL
Women Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Sophia Kenyon 11 Kinsley 97-02
2 Ashton Miller 12 Spearville 93-04.75
3 Yuli Triana 10 Macksville 91-08.50
4 Alexa Fischer 10 Cunningham 90-06
5 Elva Deibert 11 Minneola 89-07
6 Lacy Woods 12 Hodgeman Cou 89-02.50
7 Hayleigh Burke 9 Hodgeman Cou 87-01
8 Tara Ferguson 12 Kinsley 85-04.75
9 Allie Seltman 9 La Crosse 84-04.50
10 Ella Roberts 11 Dighton 83-05.75
11 Mazie Cole 12 Syracuse 83-03
12 Debbie Peters 10 South Gray 82-08
13 Taylor Axtell 11 South Gray 80-05.50
14 McKenzie Cramer 10 Ashland 77-11
15 Magaly Cortes 12 Rolla 73-02.75
16 Madison Carter 11 Rolla 71-00.75
17 Patricia Webster 11 La Crosse 70-10.25
17 Arionne Servis 11 Bucklin 70-10.25
19 Hunter McGuire 11 Cunningham 70-04
20 Jayce Hildebrand Stafford 68-09.75
21 Shade Torres 12 South Gray 68-02.50
22 Hannah Lampe 10 Syracuse 68-00.25
23 Kassie Pechanec 11 La Crosse 67-07.50
24 Maddie Brownlee 9 Syracuse 66-11.50
25 Naomy Adame 10 Southwestern 65-09.75
26 Jaiden Borger 10 Hodgeman Cou 63-06
27 Karson Harrington 9 Ashland 63-00.25
28 Alexia Watson 9 Ingalls 59-01.50
29 Tomi Gall 9 Dighton 58-08
30 Cambria Phillips 9 Moscow 57-06
31 Lesly Ballesteros 10 Cimarron 56-09
32 Paxton Sauser 9 Ashland 55-02.50
33 Natalie Henriksen 10 Rolla 55-01
34 Paola Sanchez 10 Southwestern 54-06.50
35 Danielle Binns 9 Macksville 53-05.25
36 Melanie Whipple 11 Dighton 53-00.50
37 Abby Hansen 10 Cunningham 52-05.50
38 Melina Pena 9 Bucklin 52-03.50
39 Katie Ponce 9 Macksville 48-08.75
40 Jamie Kregar 9 Kinsley 48-04.25
41 Yolanda Morales 11 Southwestern 47-11.75
42 Sarai Barboza 9 Moscow 44-06.75
43 Hannah Masri 11 Fowler Senio 38-03.75
Men 100 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Wyatt Packard 11 Southwestern 11.93 8
2 Luke Shiew 12 Hodgeman Cou 12.08 8
3 Cade Swonger 12 Skyline 12.16 8
4 Tate McPherson 12 Ashland 12.33 8
5 Colby Stull 9 La Crosse 12.35 7
6 Hever Mercado 10 Southwestern 12.39 7
7 Ethan Marshall 10 Cimarron 12.40 3
8 Karson Waters 12 Macksville 12.45 7
9 Eli Salmans 11 Hodgeman Cou 12.52 8
10 Jorge Luna 11 Syracuse 12.56 4
11 Alec Langley 10 Rolla 12.59 8
12 Daylen Schnittker 10 Cunningham 12.59 6
13 Nick Gift 12 Stafford 12.62 5
14 Carson Rich 11 Spearville 12.65 7
15 Dalton Lee 10 Hodgeman Cou 12.68 6
16 Braden Tyler 10 Skyline 12.69 7
17 Efren Mercado 12 Southwestern 12.76 6
18 Jesus Casas 9 Skyline 12.78 7
19 Payson Hawkins 12 Syracuse 12.90 6
20 Vitor Abreu 12 Cunningham 12.90 4
21 Jeramy Pfaff 12 Minneola 12.91 5
22 Benny Thiessen 12 South Gray 12.92 5
23 Eduardo Quezada 11 Rolla 12.95 4
24 Tariku Hildebrand Stafford 12.96 4
25 Aaron Garcia 10 Cimarron 13.07 4
26 Kaden Bradstreet 11 Dighton 13.09 2
27 Brady Deges 9 South Gray 13.10 5
28 Torrez Camron 10 Macksville 13.11 5
29 Chance Unruh 9 Ingalls 13.13 1
30 Wyatt Heinz 12 Spearville 13.14 6
31 Fernando Aguilar 12 Syracuse 13.17 3
32 Edgar Ruiz 10 Ingalls 13.34 1
33 Alex Garcia 9 Kinsley 13.49 3
34 Miguel Ruiz 10 Kinsley 13.52 3
35 Alajandro Lupercio 10 South Gray 13.52 3
36 Trey Britton 12 Macksville 13.56 5
37 Rustin Ward 10 Bucklin 13.67 4
38 Ayden Baugh 9 Spearville 13.83 3
39 Rodrigo Valles Rangel 12 Stafford 13.95 2
40 Jaden Coleman 9 Dighton 14.19 2
41 Tyler Walker 11 Dighton 14.26 2
42 Brandon Ledesma 10 Minneola 16.31 1
43 Devin Spencer 10 La Crosse 16.40 2
Men 200 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Cade Swonger 12 Skyline 24.11 8
2 Fabian Nava 11 Southwestern 24.23 8
3 Marcus Rowe 11 Dighton 24.30 8
4 Hever Mercado 10 Southwestern 24.32 8
5 Kaden Depperschmidt 11 La Crosse 24.43 7
6 Daniel Medellin 12 Syracuse 24.46 6
7 Jurney Bird 12 Fowler Senio 24.62 6
8 Karson Waters 12 Macksville 24.86 8
9 Braden Tyler 10 Skyline 25.01 7
10 Alec Langley 10 Rolla 25.25 8
11 Jaziel Martinez 12 Southwestern 25.33 7
12 Axel Granillo 12 Moscow 25.36 6
13 Albert Evins 12 Spearville 25.45 7
14 Ryan Durr 11 Bucklin 25.60 5
15 Jesus Casas 9 Skyline 25.62 7
16 Isaac Mettling 11 Spearville 25.80 5
17 Brennan Grady 11 Ashland 25.86 5
18 Enrique Gamboa 9 Syracuse 26.07 4
19 Felipe Granados-Cortez 9 Fowler Senio 26.37 4
20 Matheus Hashizume 12 Stafford 26.40 1
21 Daniel Weatherly 12 Rolla 26.43 1
22 Drew Dansel 9 Hodgeman Cou 26.47 4
23 Torrez Camron 10 Macksville 26.56 4
24 Keaton Kestor 9 Ingalls 26.75 4
25 Kenny Sanders 11 Stafford 26.83 6
26 Chance Unruh 9 Ingalls 26.90 1
27 Vitor Abreu 12 Cunningham 26.92 5
28 Trey Britton 12 Macksville 27.15 5
29 Wyatt Heinz 12 Spearville 27.43 5
30 Daniel Aguilar 10 Syracuse 27.54 3
31 Nathan Bowman 9 Bucklin 27.77 3
32 Rustin Ward 10 Bucklin 27.88 4
33 Alajandro Lupercio 10 South Gray 28.16 3
34 Miguel Ruiz 10 Kinsley 28.71 3
35 Jaden Coleman 9 Dighton 28.75 3
36 Luiz Alcantara 12 Minneola 29.97 2
37 Brett Gleason 12 Kinsley 30.79 2
38 Joel Lauridson Stafford 31.40 2
39 Owen Shores 9 Rolla 35.25 2
40 Jonathan Ledesma 12 Minneola 36.35 2
Men 400 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Chris White 12 Ashland 51.13 7
2 Keldon Day 11 La Crosse 53.16 7
3 Daylen Schnittker 10 Cunningham 54.17 7
4 Ethan Burns 10 Hodgeman Cou 54.81 7
5 Jaziel Martinez 12 Southwestern 55.04 6
6 Charlie Littlewood 9 Fowler Senio 55.40 6
7 Darien De La Torre 11 Fowler Senio 55.55 7
8 Ethan Marshall 10 Cimarron 56.12 6
9 Talon Estes 11 Bucklin 56.15 6
10 Alec Langley 10 Rolla 56.58 5
11 Jasper Lackey 11 Hodgeman Cou 56.91 7
12 Timothy Gillen 11 Ingalls 57.39 6
13 Marcus Amerin 11 Southwestern 57.88 5
14 Michael Seward 10 Macksville 58.45 5
15 Brady Deges 9 South Gray 58.57 5
16 Isaac Bowman 10 Kinsley 58.69 6
17 Gabe Ellis 11 Bucklin 58.96 5
18 Kaden Bradstreet 11 Dighton 59.66 4
19 Luis Jimenez 12 Moscow 1:01.36 1
20 Ayden Baugh 9 Spearville 1:01.42 4
21 Fernando Aguilar 12 Syracuse 1:01.89 1
22 Daniel Aguilar 10 Syracuse 1:03.19 1
23 Cooper Barriger 9 La Crosse 1:04.06 3
24 Neeley Nichols 11 Southwestern 1:04.43 3
25 Ian Davis 9 South Gray 1:05.33 4
26 Tyler Walker 11 Dighton 1:06.11 3
27 Luiz Alcantara 12 Minneola 1:07.34 3
28 Jaden Coleman 9 Dighton 1:08.73 3
29 Tyson Bleumer 9 Ingalls 1:09.37 2
30 Michael Theis 9 Spearville 1:11.81 3
31 Jonathan Ledesma 12 Minneola 1:21.82 2
32 Devin Spencer 10 La Crosse 1:29.09 2
Men 800 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Austin Ruff 11 Hodgeman Cou 2:09.96 2
2 Daylen Schnittker 10 Cunningham 2:11.51 2
3 Silvestre Bernabe 11 Southwestern 2:11.65 2
4 Adam Thiessen 11 South Gray 2:13.13 2
5 Todd Truelove 12 Bucklin 2:17.43 2
6 Edgar Ruiz 10 Ingalls 2:20.43 1
7 Jacob Suiter 11 Macksville 2:20.69 1
8 Blake Pierce 10 La Crosse 2:20.84 2
9 Kimble Martin 10 South Gray 2:20.86 2
10 Charlie Littlewood 9 Fowler Senio 2:21.79 1
11 Alex Garcia 9 Kinsley 2:25.07 1
12 Andrew Boggs 11 Kinsley 2:25.16 2
13 Kolbey Brummett 10 Syracuse 2:26.01 2
14 Darien De La Torre 11 Fowler Senio 2:26.72 1
15 Will Rues 9 La Crosse 2:26.98 2
16 Nathan Adams 9 Skyline 2:27.10 1
17 Abi Martinez 9 Southwestern 2:31.29 1
18 Alex Mendez 9 Macksville 2:33.49 1
19 Juan Ortiz 11 South Gray 2:33.87 1
20 Cooper Barriger 9 La Crosse 2:34.33 1
21 Luis Jimenez 12 Moscow 2:35.44 1
22 Gerardo Reyes 10 Cimarron 2:36.89 1
23 Mikhail Donskoy 10 Cunningham 2:38.09 2
24 Monte Fosdick 10 Rolla 2:40.69 1
25 Javier Vazquez 9 Cimarron 2:45.63 1
26 Obed Perigrino 10 Ingalls 2:48.76 1
27 Oscar Mendez 10 Southwestern 3:03.48 1
Men 1600 Meter Run
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Jackson Wallace 10 Skyline 4:56.27 2
2 Blake Pierce 10 La Crosse 4:58.48 2
3 Elijah Zortman 9 Fowler Senio 5:01.67 2
4 KC Giancoloa 11 Syracuse 5:01.70 2
5 Bryant Olvera 10 Southwestern 5:04.67 2
6 Bryce Herrmann 12 Kinsley 5:11.27 2
7 Cayden Brozek 12 Stafford 5:12.50 2
8 Jacob Swisher 11 Skyline 5:16.26 2
9 Colby Shriver 12 Skyline 5:16.66 2
10 Will Rues 9 La Crosse 5:21.85 2
11 Jacob Suiter 11 Macksville 5:23.45 2
12 Corbin Ricke 9 Spearville 5:30.04 2
13 Burke Shapland 11 Dighton 5:33.10 2
14 Abi Martinez 9 Southwestern 5:41.76 1
15 Juan Ortiz 11 South Gray 5:46.90 1
16 Luis Jimenez 12 Moscow 5:51.22 1
17 Monte Fosdick 10 Rolla 6:07.09 1
18 Koda King 9 Ingalls 6:08.53 1
19 Obed Perigrino 10 Ingalls 6:10.80 1
20 Gerardo Reyes 10 Cimarron 6:11.27 1
21 Xander Ryndquist 10 Hodgeman Cou 6:13.10 1
22 Ryan Sweat 10 La Crosse 6:32.62 1
23 Daniel Roybal 12 Syracuse 6:41.90 1
24 Thoran Cross 9 Macksville 7:20.95 1
Men 3200 Meter Run
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Elijah Zortman 9 Fowler Senio 10:52.55
2 Cayden Brozek 12 Stafford 10:56.33
3 Jackson Wallace 10 Skyline 11:09.50
4 Andrew Racy 9 South Gray 11:14.46
5 Jacob Swisher 11 Skyline 11:28.42
6 Blake Pierce 10 La Crosse 11:28.75
7 Bryant Olvera 10 Southwestern 11:48.40
8 Corbin Ricke 9 Spearville 11:49.77
9 Jeffery Koethler 11 South Gray 11:56.35
10 Erik Ghumm 12 Skyline 12:03.88
11 Will Rues 9 La Crosse 12:07.87
12 Andrew Cross 12 Macksville 12:18.73
13 Skylar Hennessee 10 Cunningham 12:50.20
14 Anthony Nagore 9 Bucklin 12:51.26
15 Henry Huelskamp 10 Cunningham 12:56.23
16 Monte Fosdick 10 Rolla 13:05.83
17 Javier Vazquez 9 Cimarron 14:20.96
18 Oscar Mendez 10 Southwestern 14:24.07
19 Thoran Cross 9 Macksville 15:13.83
Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tyler Heyen-Gerhardt 12 Kinsley 15.49 4
2 Luke Shiew 12 Hodgeman Cou 15.68 4
3 Tate Davis 10 Ingalls 15.96 4
4 Cleven Huggins 10 Macksville 16.62 3
5 Ethan Salmans 10 South Gray 17.46 4
6 Jason Hart 12 Syracuse 17.56 3
7 Sabyan Showwalter 12 South Gray 17.57 3
8 Jonathan Cruz 12 Rolla 17.75 3
9 Brock Montgomery 11 Skyline 18.24 3
10 Blaine Whipple 10 Dighton 18.51 4
11 Marcos Amparan 11 Southwestern 18.75 1
12 Alonzo Martinez 10 Rolla 19.31 2
13 Harley Blaske 11 Macksville 19.33 4
14 Brayden Bergkamp 9 Hodgeman Cou 19.44 3
15 James Lee 9 Macksville 19.82 2
16 Haden Sherman 9 La Crosse 19.97 2
17 Jacob Kolbeck 10 Spearville 20.29 2
18 Noah Gentry 11 Southwestern 20.50 2
19 Bryson Enfield Stafford 21.20 1
20 Caleb Carlton 9 Ashland 22.50 1
Men 300 Meter Hurdles
===================================================================
Name Year School Finals H#
===================================================================
1 Tyler Heyen-Gerhardt 12 Kinsley 41.05 4
2 Blaine Whipple 10 Dighton 43.50 4
3 Cleven Huggins 10 Macksville 43.63 4
4 Jason Hart 12 Syracuse 43.64 4
5 Sam Fisher 11 Skyline 43.82 3
6 Tate Davis 10 Ingalls 43.98 4
7 Harley Blaske 11 Macksville 44.27 4
8 Ethan Salmans 10 South Gray 44.64 3
9 Sabyan Showwalter 12 South Gray 47.37 2
10 Haden Sherman 9 La Crosse 47.49 3
11 Brayden Bergkamp 9 Hodgeman Cou 47.68 2
12 Marcos Amparan 11 Southwestern 48.15 3
13 Jonathan Cruz 12 Rolla 48.29 2
14 Mason Eskam 9 Cimarron 48.55 3
15 James Lee 9 Macksville 49.68 2
16 Marco Puentes 12 Southwestern 51.58 3
17 Bryson Enfield Stafford 51.59 2
18 Alonzo Martinez 10 Rolla 52.73 1
19 Jacob Kolbeck 10 Spearville 52.95 2
20 Sergio Mariscal 10 South Gray 56.19 1
21 Caleb Carlton 9 Ashland 58.56 1
22 Noah Gentry 11 Southwestern 59.13 1
Men 4x100 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Southwestern Heights 'A' 44.95 3
1) Wyatt Packard 11 2) Fabian Nava 11
3) Efren Mercado 12 4) Hever Mercado 10
2 La Crosse 'A' 45.49 3
1) Hunter Morgan 11 2) Kaden Depperschmidt 11
3) Keldon Day 11 4) Colby Stull 9
3 Skyline 'A' 46.13 3
1) Jesus Casas 9 2) Braden Tyler 10
3) Cade Swonger 12 4) Sam Fisher 11
4 Dighton 'A' 46.68 3
1) Dalton Hoffman 12 2) David Cramer 12
3) Blair Hoffman 12 4) Marcus Rowe 11
5 Hodgeman County (Jetmore) 'A' 46.87 3
1) Luke Shiew 12 2) Eli Salmans 11
3) Jasper Lackey 11 4) Dalton Lee 10
6 Syracuse 'A' 47.08 2
1) Jorge Luna 11 2) Daniel Medellin 12
3) Damian Ramirez 11 4) Payson Hawkins 12
7 Spearville 'A' 47.36 2
1) Wyatt Heinz 12 2) Carson Rich 11
3) Kolby Stein 12 4) Albert Evins 12
8 Ashland 'A' 47.60 2
1) Tate McPherson 12 2) Cody Lohrding 12
3) Konnor Maule 12 4) Brennan Grady 11
9 Macksville 'A' 47.68 2
1) Harley Blaske 11 2) Cleven Huggins 10
3) Michael Seward 10 4) Karson Waters 12
10 Stafford 'A' 48.17 1
1) Caleb Hildebrand 12 2) Matheus Hashizume 12
3) Kenny Sanders 11 4) Nick Gift 12
11 South Gray 'A' 48.29 3
1) Ethan Salmans 10 2) Brady Deges 9
3) Alajandro Lupercio 10 4) Benny Thiessen 12
12 Bucklin 'A' 49.13 1
1) Gabe Ellis 11 2) Ryan Durr 11
3) Josh Stout 10 4) Ridge Estes 10
13 Rolla 'A' 49.50 1
1) Alec Langley 10 2) Eduardo Quezada 11
3) Jonathan Cruz 12 4) Daniel Weatherly 12
Men 4x400 Meter Relay
===================================================================
School Finals H#
===================================================================
1 Southwestern Heights 'A' 3:38.22 3
1) Fabian Nava 11 2) Silvestre Bernabe 11
3) Hever Mercado 10 4) Efren Mercado 12
2 Dighton 'A' 3:39.37 3
1) David Cramer 12 2) Blaine Whipple 10
3) Dalton Hoffman 12 4) Blair Hoffman 12
3 Kinsley 'A' 3:39.76 3
1) Andrew Boggs 11 2) Isaac Bowman 10
3) Bryce Herrmann 12 4) Tyler Heyen-Gerhardt 12
4 Macksville 'A' 3:42.04 3
1) Michael Seward 10 2) Cleven Huggins 10
3) Harley Blaske 11 4) Karson Waters 12
5 La Crosse 'A' 3:44.63 3
1) Colby Stull 9 2) Kaden Depperschmidt 11
3) Hunter Morgan 11 4) Keldon Day 11
6 South Gray 'A' 3:45.55 3
1) Kimble Martin 10 2) Benny Thiessen 12
3) Adam Thiessen 11 4) Aaron Skidmore 10
7 Hodgeman County (Jetmore) 'A' 3:47.09 2
1) Jacob Ewy 11 2) Jasper Lackey 11
3) Garrett Ruff 9 4) Ethan Burns 10
8 Fowler Senior 'A' 3:53.04 1
1) Jurney Bird 12 2) Felipe Granados-Cortez 9
3) Charlie Littlewood 9 4) Darien De La Torre 11
9 Spearville 'A' 3:54.30 2
1) Albert Evins 12 2) Isaac Mettling 11
3) Kolby Stein 12 4) Cole Stephenson 12
10 Bucklin 'A' 3:57.25 1
1) Ryan Durr 11 2) Josh Stout 10
3) Nathan Bowman 9 4) Scott Price 9
11 Ashland 'A' 3:58.25 2
1) Tate McPherson 12 2) Cody Lohrding 12
3) Chris White 12 4) Konnor Maule 12
12 Skyline 'A' 4:00.72 1
1) Aden Temanson 10 2) Joel Towner 12
3) Cade Swonger 12 4) Enoch Walton 9
13 Syracuse 'A' 4:02.16 2
1) Alex Barraza 9 2) Uriel Ibarra 9
3) Ruendy Portillo 9 4) Erlin Perdomo 12
Men 4x800 Meter Relay
================================================================
School Finals
================================================================
1 Dighton 'A' 8:52.14
1) Blair Hoffman 12 2) Dalton Hoffman 12
3) Burke Shapland 11 4) David Cramer 12
2 Hodgeman County (Jetmore) 'A' 8:53.42
1) Austin Ruff 11 2) Jacob Ewy 11
3) Garrett Ruff 9 4) Ethan Burns 10
3 Southwestern Heights 'A' 8:56.68
1) Silvestre Bernabe 11 2) Bryant Olvera 10
3) Marcos Amparan 11 4) Sader Hernandez 11
4 Skyline 'A' 9:04.72
1) Erik Ghumm 12 2) Jacob Swisher 11
3) Jackson Wallace 10 4) Mark Schmidt 11
5 Fowler Senior 'A' 9:11.51
1) Elijah Zortman 9 2) Charlie Littlewood 9
3) Jurney Bird 12 4) Darien De La Torre 11
6 South Gray 'A' 9:14.34
1) Adam Thiessen 11 2) Jeffery Koethler 11
3) Kimble Martin 10 4) Andrew Racy 9
7 La Crosse 'A' 9:19.75
1) Haden Sherman 9 2) Hunter Morgan 11
3) Will Rues 9 4) Blake Pierce 10
8 Kinsley 'A' 9:24.84
1) Alex Garcia 9 2) Andrew Boggs 11
3) Bryce Herrmann 12 4) Isaac Bowman 10
9 Bucklin 'A' 10:04.46
1) Anthony Nagore 9 2) Nathan Bowman 9
3) Scott Price 9 4) Todd Truelove 12
10 Cunningham 'A' 10:18.69
1) Skylar Hennessee 10 2) Henry Huelskamp 10
3) Isaiah Reed 9 4) Mikhail Donskoy 10
11 Macksville 'A' 10:23.84
1) Evans Kyler 10 2) Isaiah Rose 9
3) Zane Johnson 11 4) Alex Mendez 9
Men High Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Talon Estes 11 Bucklin 6-03.00
2 Timothy Gillen 11 Ingalls 5-10.00
3 Austin Jantz 12 South Gray 5-08.00
4 Ethan Salmans 10 South Gray 5-04.00
5 Brayden Bergkamp 9 Hodgeman Cou 5-02.00
5 Andrew Boggs 11 Kinsley 5-02.00
6 Daniel Weatherly 12 Rolla J5-02.00
7 Brad Pfannenstiel 11 La Crosse J5-00.00
-- Lucas Webster 10 La Crosse NH
Men Long Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Fabian Nava 11 Southwestern 19-04.75
2 Eliazar Carrasco 10 Skyline 19-04.25
3 Aaron Skidmore 10 South Gray 19-01.50
4 Tyler Heyen-Gerhardt 12 Kinsley 18-11.75
5 Payson Hawkins 12 Syracuse 18-07.75
6 Damian Ramirez 11 Syracuse 18-01.50
7 Drew Dansel 9 Hodgeman Cou 18-00.00
8 Adan Granillo 10 Moscow 17-11.50
9 Axel Granillo 12 Moscow 17-11.00
10 Jurney Bird 12 Fowler Senio 17-06.50
11 Tariku Hildebrand Stafford 17-05.00
12 Conner Ruff 10 Hodgeman Cou 17-03.75
13 Caleb Hildebrand 12 Stafford 17-03.50
14 Trenton Kennedy 10 Moscow 16-11.00
15 Austin Jantz 12 South Gray 16-08.50
16 Daniel Weatherly 12 Rolla 16-05.50
17 Eduardo Quezada 11 Rolla 16-04.75
18 Kaden Depperschmidt 11 La Crosse 16-04.25
19 Marco Puentes 12 Southwestern 16-04.00
20 Jorge Luna 11 Syracuse 15-11.00
21 Brad Pfannenstiel 11 La Crosse 15-07.00
22 Chance Unruh 9 Ingalls 15-04.00
23 Rustin Ward 10 Bucklin 15-03.50
24 Mason Eskam 9 Cimarron 15-03.00
25 Alonzo Martinez 10 Rolla 14-10.25
26 Trey Britton 12 Macksville 14-08.50
27 Torrez Camron 10 Macksville 14-06.00
28 Jaden Coleman 9 Dighton 14-03.00
29 Sergio Mariscal 10 South Gray 13-11.75
30 Alex Garcia 9 Kinsley 13-11.25
31 Rodrigo Valles Rangel 12 Stafford 13-03.25
32 Abi Martinez 9 Southwestern 12-11.50
33 James Lee 9 Macksville 12-10.75
34 Shawn Snow 12 Cunningham 12-05.50
35 Devin Spencer 10 La Crosse 11-10.75
-- Felipe Granados-Cortez 9 Fowler Senio FOUL
-- Marcus Rowe 11 Dighton FOUL
-- Caydan Pore 9 Kiowa County FOUL
-- James Oberley 10 Kinsley FOUL
Men Triple Jump
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Payson Hawkins 12 Syracuse 41-04.75
2 KC Giancoloa 11 Syracuse 38-02.75
3 Damian Ramirez 11 Syracuse 38-00.50
4 Adan Granillo 10 Moscow 37-02.00
5 Trenton Kennedy 10 Moscow 36-08.25
6 Efren Chavez 10 Hodgeman Cou 36-06.50
7 Drew Dansel 9 Hodgeman Cou 36-05.00
7 Keldon Day 11 La Crosse 36-05.00
9 Conner Ruff 10 Hodgeman Cou 35-11.50
10 Scott Price 9 Bucklin 34-08.00
11 Felipe Granados-Cortez 9 Fowler Senio 33-10.00
12 Isaac Bowman 10 Kinsley 33-08.00
13 Skylar Hennessee 10 Cunningham 33-05.50
14 Eduardo Quezada 11 Rolla 33-01.75
15 Aaron Garcia 10 Cimarron 32-10.50
16 Keaton Kestor 9 Ingalls 32-09.75
17 Chance Unruh 9 Ingalls 32-00.00
18 Alonzo Martinez 10 Rolla 31-10.50
19 Shawn Snow 12 Cunningham 31-00.50
20 Neeley Nichols 11 Southwestern 30-02.00
21 Andrew Cross 12 Macksville 30-00.50
22 Jacob Kolbeck 10 Spearville 29-02.00
23 Alex Mendez 9 Macksville 28-07.50
24 Michael Theis 9 Spearville 27-11.00
25 Alex Rodriguez 10 Macksville 23-11.75
Men Shot Put
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Kalen Thielenhaus 11 La Crosse 45-10.00
2 Zack Urban 12 Skyline 42-03.25
3 Carson Rich 11 Spearville 40-10.25
4 Isaac Salmans 10 Hodgeman Cou 40-01.25
5 Jesus Gallegos 12 Moscow 39-05.50
6 Eli Salmans 11 Hodgeman Cou 39-03.75
7 Konnor Maule 12 Ashland 39-03.00
8 Ridge Estes 10 Bucklin 38-00.75
9 Reece Hart 12 Syracuse 37-06.50
10 Alex Deibert 9 Minneola 37-06.25
11 Eli Temanson 11 Skyline 37-02.25
12 Brock Brown 11 La Crosse 37-00.25
13 Gage Branson 10 Ashland 36-07.50
14 Michael Showalter 11 La Crosse 36-04.25
15 Storm Flores 10 Cimarron 36-04.00
16 Marcus Amerin 11 Southwestern 36-03.50
17 Hunter Renick 10 Cimarron 36-02.00
18 Donte Hudson 12 Dighton 35-08.00
19 Zach Osner 12 Cunningham 35-07.75
20 Brock Montgomery 11 Skyline 35-06.25
21 Cody Levering 12 Bucklin 35-06.00
22 Saul Medina 12 Fowler Senio 35-04.00
23 Juan Garcia 12 Southwestern 34-10.50
24 Alan Newsom 10 Kinsley 34-04.75
25 Pancho Aguilar 11 Syracuse 33-10.25
26 Cooper Levering 12 Bucklin 33-05.50
27 Ariel Marquez 10 Dighton 31-07.50
28 Brett Gleason 12 Kinsley 31-02.00
28 Rocqan Hinds-Johnson 12 Rolla 31-02.00
30 Gavin LaRue 10 Rolla 30-10.00
31 Alfredo Teichroeb 12 South Gray 30-06.25
32 Tyson Bleumer 9 Ingalls 30-01.00
33 Castor Hernandez 10 Rolla 30-00.50
34 Levi Adelhardt 9 Cunningham 29-03.75
35 Isaiah Rose 9 Macksville 28-11.50
36 Emanuel Aguilar 9 Cimarron 28-11.00
37 Michael Theis 9 Spearville 27-10.50
38 Brandon Pinto 10 Syracuse 27-00.25
39 Felipe Marquez 12 Southwestern 26-08.00
40 Alejandro Arenillas 11 Fowler Senio 26-07.50
41 Sam Alpers 11 Stafford 25-08.00
42 Alex Rodriguez 10 Macksville 25-01.00
43 Tyler Walker 11 Dighton 24-08.25
43 Koda King 9 Ingalls 24-08.25
45 Brandon Ledesma 10 Minneola 24-02.00
46 Konner Habiger 10 Kinsley 22-06.50
47 Emmanuel Duran-Saenz 9 Macksville 21-02.50
-- Taylor Stein 11 Hodgeman Cou FOUL
Men Discus Throw
================================================================
Name Year School Finals
================================================================
1 Axel Granillo 12 Moscow 133-07.50
2 Reece Hart 12 Syracuse 132-08
3 Kalen Thielenhaus 11 La Crosse 131-05
4 Carson Rich 11 Spearville 128-08
5 Juan Garcia 12 Southwestern 125-02.50
6 Ridge Estes 10 Bucklin 119-02
7 Gage Branson 10 Ashland 118-02.50
8 Zack Urban 12 Skyline 117-00
9 Eli Temanson 11 Skyline 114-02
9 Isaac Salmans 10 Hodgeman Cou 114-02
11 Lucas Webster 10 La Crosse 113-07
12 Marcus Amerin 11 Southwestern 111-06
13 Jesus Gallegos 12 Moscow 110-06
14 Travis Reichel La Crosse 103-05.50
15 Saul Medina 12 Fowler Senio 101-06
16 Alan Newsom 10 Kinsley 98-09.50
17 Alex Deibert 9 Minneola 98-01.50
18 Donte Hudson 12 Dighton 97-05
19 Brett Gleason 12 Kinsley 97-02
20 Cody Levering 12 Bucklin 96-10
21 Jacob Poteet 10 Hodgeman Cou 95-03
22 Ariel Marquez 10 Dighton 94-11
23 Zach Osner 12 Cunningham 88-04
24 Kaden Bradstreet 11 Dighton 87-10
24 Pancho Aguilar 11 Syracuse 87-10
26 Alfredo Teichroeb 12 South Gray 85-09
27 Parker Rodriguez 12 Macksville 81-05
28 Tyson Bleumer 9 Ingalls 80-07
29 Braydon Patterson 9 Hodgeman Cou 79-00
30 Gabe Ellis 11 Bucklin 74-03
31 Castor Hernandez 10 Rolla 73-01
32 Rocqan Hinds-Johnson 12 Rolla 72-08
33 Trevor Grubbs 9 Syracuse 70-02.50
34 Fabian Ortiz 9 Macksville 70-00
34 Angel Diaz 9 Skyline 70-00
36 Gavin LaRue 10 Rolla 69-10
37 Alejandro Arenillas 11 Fowler Senio 69-03.50
38 Konner Habiger 10 Kinsley 67-11
39 Sam Alpers 11 Stafford 66-08
40 Felipe Marquez 12 Southwestern 64-10
41 Koda King 9 Ingalls 54-10
42 Levi Adelhardt 9 Cunningham 49-03
43 Logan Doyle 10 Cimarron 48-09
44 Danny Lopez 9 Macksville 37-11
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
===============================================================================
1) Southwestern Heights 71 2) Skyline 62
3) Hodgeman County (Jetmore) 47.50 4) La Crosse 47
5) Syracuse 46 6) Dighton 36
7) Kinsley 32.50 8) South Gray 28
9) Fowler Senior 19 10) Moscow 18
11) Ingalls 16 12) Ashland 14
12) Macksville 14 12) Cunningham 14
15) Bucklin 13 16) Spearville 10
17) Stafford 8