Elite Performances

163 performances met the MileSplit US Second Team standard.

HS Girls Mark Athlete Team
100 Meter Hurdles Finals 14.26 Ashley Brown Kearney High School
100 Meter Hurdles Prelims 14.56 Ashley Brown Kearney High School
100 Meter Dash Finals 12.19 DeAngela MacDougald Manhattan High School
1600 Meter Run Finals 4:58.04 Elizabeth Lange Lincoln Pius X
1600 Meter Run Finals 4:58.44 Katie Mackey Fort Collins High School
1600 Meter Run Finals 4:58.44 Katie Follett Fort Collins High School
1600 Meter Run Finals 5:10.67 Trisa Nickoley Shawnee Heights High School
1600 Meter Run Finals 5:12.58 Gus Newmeyer Clay Center Community High School
300 Meter Hurdles Finals 45.29 Ashley Brown Kearney High School
300 Meter Hurdles Finals 46.45 Nicole Williams Lee's Summit High School
3200 Meter Run Finals 10:47.51 Katie Mackey Fort Collins High School
3200 Meter Run Finals 10:47.51 Katie Follett Fort Collins High School
3200 Meter Run Finals 11:04.87 Whitney Anderson Summit High School
3200 Meter Run Finals 11:10.70 Gus Newmeyer Clay Center Community High School
3200 Meter Run Finals 11:12.30 Alysha Valencia Lawrence Free State High School
400 Meter Dash Finals 56.69 Morgan Bonds Hutchinson High School
400 Meter Dash Finals 57.28 DeAngela MacDougald Manhattan High School
800 Meter Run Finals 2:06.67 Trisa Nickoley Shawnee Heights High School
800 Meter Run Finals 2:12.19 Layne Moore Emporia High School
800 Meter Run Finals 2:14.42 Alysha Galbraith Olathe South High School
800 Meter Run Finals 2:16.03 Krysta Fennewald Blue Springs High School
800 Meter Run Finals 2:17.90 Kristin Wolkey Shawnee Mission North
800 Meter Run Finals 2:17.93 Lauren Bonds Hutchinson High School
Discus Finals 121-5 Neilah Blaylock Midwest City High School
Discus Finals 121-7 Taylor Scott Midwest City High School
Discus Finals 129-7 Jacque Nutsch Republic County High School
Discus Finals 135-7 Krishna Lee St. Michael the Archangel High School
Discus Finals 136-5 Ulrika Hinson Maize High School
Discus Finals 138-7 Araele Hanks Manhattan High School
Discus Finals 156-6 Sarah Stevens Fort Collins High School
High Jump Finals 5-4.5 Samantha Frisbie Lawrence Free State High School
High Jump Finals 5-4.5 Kelly Fields Northern Heights High School
Javelin Finals 124-10 Ashley Reider Lansing High School
Javelin Finals 126-11 Connie Philips Northern Heights High School
Javelin Finals 130-6 Hope Gregory Cheney High School
Javelin Finals 132-7 Kelsey Nelson Riley County High School
Javelin Finals 135-7 Greta Tjaden Clearwater High School
Javelin Finals 138-0 Lauren Abney Lawrence Free State High School
Javelin Finals 145-5 Ulrika Hinson Maize High School
Long Jump Finals 17-6.25 Kaela Rorvig Hickman High School
Long Jump Finals 17-7.5 Alyssa Smith Olathe East High School
Long Jump Finals 17-9.25 Tahnee Balerio Buhler High School
Long Jump Finals 17-10 Ije Obiorah Washburn Rural High School
Long Jump Finals 18-2.5 Lexi Beaudet Hutchinson High School
Long Jump Finals 18-5 Sasha Spann Highland Park High School
Pole Vault Finals 10-6 Katrina Schapeler Rich Hill High School
Pole Vault Finals 11-0 Erin Blackstalk Jenks High School
Shot Put Finals 37-1.5 Lisa Reed Osawatomie High School
Shot Put Finals 38-6.25 Danielle McCray Olathe East High School
Shot Put Finals 39-2.5 Janae Voelker Newton High School
Shot Put Finals 39-9 Rachel Falke Olathe East High School
Shot Put Finals 39-11.5 Krishna Lee St. Michael the Archangel High School
Shot Put Finals 40-4.25 Kacie Sharp Plattsmouth High School
Shot Put Finals 41-2.5 Brandi Broaddus Moscow High School
Shot Put Finals 41-3 Araele Hanks Manhattan High School
Shot Put Finals 43-4.5 Ulrika Hinson Maize High School
Shot Put Finals 48-8.25 Sarah Stevens Fort Collins High School
Sprint Medley Relay Finals 4:04.56 Relay Team Shawnee Heights High School
Sprint Medley Relay Finals 4:09.73 Relay Team Hutchinson High School
Sprint Medley Relay Finals 4:18.58 Relay Team Emporia High School
Sprint Medley Relay Finals 4:20.36 Relay Team Kapaun Mt. Carmel High School
Sprint Medley Relay Finals 4:20.93 Relay Team Lawrence Free State High School
Sprint Medley Relay Finals 4:21.13 Relay Team Jenks High School
Sprint Medley Relay Finals 4:23.43 Relay Team Wichita Northwest High School
Sprint Medley Relay Finals 4:26.73 Relay Team Valley Center High School
Sprint Medley Relay Finals 4:27.17 Relay Team Bishop Miege
Sprint Medley Relay Finals 4:27.49 Relay Team Elkhorn High School
Sprint Medley Relay Finals 4:27.50 Relay Team Joplin High School
Sprint Medley Relay Finals 4:27.97 Relay Team Highland Park High School
Sprint Medley Relay Finals 4:28.38 Relay Team Olathe North High School
Sprint Medley Relay Finals 4:29.85 Relay Team Leavenworth High School
Sprint Medley Relay Finals 4:29.94 Relay Team St. Thomas Aquinas High School
Triple Jump Finals 37-5.25 Bonnie Snyder Salina Central High School
Triple Jump Finals 38-4.25 Sasha Spann Highland Park High School
HS Boys Mark Athlete Team
100 Meter Dash Finals 10.66 Jay Cooper Jenks High School
100 Meter Dash Prelims 10.80 Jay Cooper Jenks High School
110 Meter Hurdles Prelims 14.22 Julius Jiles Central Academy of Excellence
110 Meter Hurdles Finals 14.23 Julius Jiles Central Academy of Excellence
110 Meter Hurdles Prelims 14.36 Jared Huske Highland Park High School
110 Meter Hurdles Finals 14.50 Jared Huske Highland Park High School
110 Meter Hurdles Finals 14.62 Brice Wilson Wichita Heights High School
1600 Meter Run Finals 4:13.88 Colby Wissel Kearney High School
1600 Meter Run Finals 4:14.56 Jared Kreissler Truman High School
1600 Meter Run Finals 4:23.03 Tim Cornell Hickman High School
1600 Meter Run Finals 4:23.73 Chris Pullen Central (St. Joseph) High School
300 Meter Hurdles Finals 37.42 Julius Jiles Central Academy of Excellence
300 Meter Hurdles Finals 38.42 Kyle Roberts Hutchinson High School
300 Meter Hurdles Finals 38.72 Jared Huske Highland Park High School
300 Meter Hurdles Finals 39.41 Justin Thornton Central (St. Joseph) High School
3200 Meter Run Finals 9:30.43 Paul Hefferon Blue Valley West High School
3200 Meter Run Finals 9:36.69 Chris Pullen Central (St. Joseph) High School
3200 Meter Run Finals 9:39.65 Kyle Carney Dakota Ridge High School
400 Meter Dash Finals 48.26 Gerron Herring Park Hill High School
400 Meter Dash Finals 48.44 Paul Johnson Jenks High School
400 Meter Dash Finals 49.39 Tevan Everett Wichita Heights High School
4x100 Meter Relay Prelims 41.70 Relay Team Jenks High School
4x100 Meter Relay Finals 41.90 Relay Team Jenks High School
4x400 Meter Relay Finals 3:17.12 Relay Team Jenks High School
4x400 Meter Relay Prelims 3:21.84 Relay Team Jenks High School
800 Meter Run Finals 1:52.20 Greg Peterson Oakland Craig Senior High School
800 Meter Run Finals 1:52.21 Jack Lemke Benson High School
800 Meter Run Finals 1:52.87 Jason Collett St. Thomas Aquinas High School
800 Meter Run Finals 1:54.05 Wade Sauza Joplin High School
800 Meter Run Finals 1:54.70 Scott Rome Hays High School
800 Meter Run Finals 1:57.09 Kevin Born Lone Jack High School
800 Meter Run Finals 1:57.13 Nick Squier Lawrence Free State High School
800 Meter Run Finals 1:57.44 Brad Mouse Sequoyah High School
800 Meter Run Finals 1:57.56 Stephen Pool Raymore-Peculiar High School
800 Meter Run Finals 1:57.77 Ryan Binkley Liberty High School
800 Meter Run Finals 1:57.83 Jack Sachse Ottawa High School
800 Meter Run Finals 1:57.88 Chris Pullen Central (St. Joseph) High School
Discus Finals 150-11 Evan Swift Kearney High School
Discus Finals 154-6 Josh Postin Andover High School
Discus Finals 154-7 Mike Rivera Shawnee Mission Northwest
Discus Finals 159-4 John Goldsmith Cheney High School
Discus Finals 160-3 Kyle Younger Hays High School
Discus Finals 162-2 Kale Katt Scott Community High School
Discus Finals 169-9 Eric Thomas Thomas More Prep-Marian High School
Discus Finals 179-2 Brady Maska Hays High School
Discus Finals 195-5 Chris Rohr Lee's Summit North High School
Distance Medley Relay Finals 10:35.60 Relay Team Truman High School
Distance Medley Relay Finals 10:39.38 Relay Team Jenks High School
Distance Medley Relay Finals 10:39.39 Relay Team Emporia High School
Distance Medley Relay Finals 10:43.27 Relay Team Lawrence Free State High School
Distance Medley Relay Finals 10:44.01 Relay Team Blue Valley West High School
High Jump Finals 6-6.25 Dan Taylor Liberty High School
Javelin Finals 175-5 Shawn Stufflebean Burrton High School
Javelin Finals 176-1 Adam Pickert St. Thomas Aquinas High School
Javelin Finals 183-3 Kale Katt Scott Community High School
Javelin Finals 183-7 Derek Stewart Pike Valley High School
Javelin Finals 184-1 John Goldsmith Cheney High School
Javelin Finals 188-3 Cameron Traxson Cheney High School
Javelin Finals 189-11 Andrew Gerth Manhattan High School
Long Jump Finals 22-8.5 Raphael Robinson Turner High School
Long Jump Finals 22-8.75 Brian Smith Central Academy of Excellence
Long Jump Finals 22-9.25 Gerron Herring Park Hill High School
Long Jump Finals 23-0 Anthony Ledbetter Gardner-Edgerton High School
Pole Vault Finals 14-3.25 Ryan Hays Truman High School
Pole Vault Finals 14-3.25 Vinnie Wuertz Central Heights High School
Pole Vault Finals 14-3.25 Derrick O'Keefe Maize High School
Pole Vault Finals 14-9.25 John McDonald Thomas More Prep-Marian High School
Pole Vault Finals 15-3 Jackson McClaren Claremore High School
Shot Put Finals 52-2.75 Andrew Christensen Bennington
Shot Put Finals 54-2 Kellen Johnson Salina Central High School
Shot Put Finals 54-11.25 Brian Allen Joplin High School
Shot Put Finals 56-6.25 Chris Rohr Lee's Summit North High School
Shot Put Finals 56-7.75 Kale Katt Scott Community High School
Shot Put Finals 60-3.5 Caleb Blakesley Ottawa High School
Sprint Medley Relay Finals 3:31.13 Relay Team Joplin High School
Sprint Medley Relay Finals 3:38.75 Relay Team Hutchinson High School
Sprint Medley Relay Finals 3:38.84 Relay Team Lincoln High School
Sprint Medley Relay Finals 3:39.84 Relay Team Shawnee Mission Northwest
Sprint Medley Relay Finals 3:41.40 Relay Team Liberty High School
Sprint Medley Relay Finals 3:41.44 Relay Team Hays High School
Sprint Medley Relay Finals 3:41.88 Relay Team Olathe South High School
Sprint Medley Relay Finals 3:42.38 Relay Team Jenks High School
Sprint Medley Relay Finals 3:43.03 Relay Team St. Thomas Aquinas High School
Sprint Medley Relay Finals 3:44.73 Relay Team Emporia High School
Triple Jump Finals 45-2.25 Ian Lindstrom Valley Center High School
Triple Jump Finals 46-0.75 Noah Dumpert Paola High School
Triple Jump Finals 47-0.75 Jacob Fuller Hutchinson High School
Triple Jump Finals 47-4.25 Micah Brown Kearney High School
Triple Jump Finals 47-6.25 Brian Smith Central Academy of Excellence