Topeka Relays - 2012-04-07
Topeka, Topeka, KS
Boys 4x800 Meter Relay
======================================================
Team Time
======================================================
1 Manhattan High School A 8:24.04
2 Lawrence A 8:28.24
3 Topeka West A 8:37.99
4 Topeka Seaman A 8:44.56
5 Shawnee Heights A 8:52.60
6 Emporia A 8:58.30
Boys 110 Meter Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 Ben Bolton Manhattan High School 15.57
2 Cameron Arnold Shawnee Heights 17.04
3 Colt Skidmore Manhattan High School 17.53
4 Tyler Campbell Topeka Seaman 17.81
5 Malik Livingston Emporia 17.85
6 Adrian Figueroa Shawnee Heights 18.13
7 Damacias Nielson Topeka 18.28
8 Noel Fisher Lawrence 18.35
9 Jake Thonen Topeka Seaman 18.47
10 Anthony Batiz Emporia 18.71
11 Walter Barrow Leavenworth High School 18.71
12 Khalil Austin Topeka 19.41
Boys 100 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 Aaron Lloyd Leavenworth High School 11.24
2 Joe Reagan Topeka Seaman 11.35
3 Jordan Robinson Topeka Highland Park 11.54
4 Jared Butler Topeka 11.55
5 JL Savage Emporia 11.59
6 Tyler Ross Topeka Highland Park 11.60
7 Cody Campbell Emporia 11.67
8 LJ Wallace Topeka West 11.73
9 De'Vante Butler Leavenworth High School 11.76
10 Gari Jones Lawrence 11.77
11 Jovan Inyard Topeka West 11.81
12 Eli Weinbrecht Topeka 11.89
13 Cedric Vinson Topeka 11.90
14 Brendon Maxey Lawrence 11.98
15 Jason Randall Leavenworth High School 11.98
16 Jordan Hardy Shawnee Heights 12.04
17 Jarron Ogles Topeka Highland Park 12.10
18 Asaph Jewsome Lawrence 12.16
19 Justin Dolsky Topeka Seaman 12.18
20 Logan Mahan Manhattan High School 12.21
21 Brian Madeira Topeka Seaman 12.31
22 Dylan Jackson Emporia 12.33
23 Josh Olsen Manhattan High School 12.40
24 Danny Lytle Shawnee Heights 12.42
25 Shannon Meck Shawnee Heights 12.66
Boys 4x200 Meter Relay
======================================================
Team Time
======================================================
1 Topeka A 1:31.18
2 Shawnee Heights A 1:32.78
3 Emporia A 1:36.14
4 Topeka Seaman A 1:36.31
5 Topeka West A 1:39.08
Boys 1600 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 Matt Bryan Topeka Seaman 4:34.75
2 Kyle Snyder Topeka 4:35.63
3 Chris Melgares Manhattan High School 4:38.12
4 Connor Immenschuh Topeka West 4:46.87
5 Jordan Boyce Leavenworth High School 4:47.24
6 Darren Swanson Leavenworth High School 4:50.21
7 Ty Coultis Topeka 4:57.02
8 Jaylin Riley Shawnee Heights 4:58.46
9 Chester Lewis Lawrence 4:58.93
10 John Figgs Topeka Seaman 4:59.20
11 John Mwithiga Lawrence 5:00.05
12 Noah Lindquist Topeka West 5:00.06
13 Seth Hennes Shawnee Heights 5:00.83
14 Sterling Johnson Shawnee Heights 5:01.47
15 Brandon Snyder Topeka 5:14.49
16 Zach Terry Leavenworth High School 5:46.58
Boys 4x100 Meter Relay
======================================================
Team Time
======================================================
1 Topeka A 42.90
2 Leavenworth High School A 43.66
3 Manhattan High School A 43.90
4 Topeka Highland Park A 44.09
5 Topeka West A 44.45
6 Lawrence A 44.90
7 Shawnee Heights A 45.04
Boys 400 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 Duke Tibbs Topeka 50.03
2 Cody Scheck Topeka Seaman 50.69
3 Rahim Esquibel Topeka 51.45
4 Jayce Donnelly Shawnee Heights 51.86
5 Joe Bartenslager Leavenworth High School 52.31
6 Geron Tapia Leavenworth High School 53.38
7 Jade Brooks Emporia 53.43
8 Chris Martin Manhattan High School 54.10
9 Jaaron Vaughn Topeka 54.30
10 Luke Shaw Topeka Seaman 54.51
11 Cliff Hodges Leavenworth High School 54.90
12 Shannon Meck Shawnee Heights 54.97
13 Nick Benton Lawrence 55.41
14 R.J. Kuhn Emporia 55.86
15 Jeff Resa Emporia 56.31
16 Lucas Cooper Lawrence 56.99
17 Audie Monroe Lawrence 57.41
Boys 300 Meter Hurdles
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 Cody Dix Emporia 42.32
2 Noel Fisher Lawrence 42.82
3 Ben Bolton Manhattan High School 43.27
4 Tyler Campbell Topeka Seaman 43.28
5 Adrian Figueroa Shawnee Heights 43.44
6 Khalil Austin Topeka 43.83
7 Colt Skidmore Manhattan High School 43.92
8 Jake Thonen Topeka Seaman 44.40
9 Cameron Arnold Shawnee Heights 44.91
10 Malik Livingston Emporia 44.94
11 Tyler Barth Topeka Seaman 44.96
12 Eli Weinbrecht Topeka 45.00
13 Anthony Batiz Emporia 45.25
14 Demetrius Heath Leavenworth High School 45.96
15 Walter Barrow Leavenworth High School 47.08
16 Doug Turner Topeka West 49.14
Boys 800 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 Matt Bryan Topeka Seaman 2:05.32
2 Josey McNorton Topeka Seaman 2:05.89
3 Evan Williams Manhattan High School 2:06.80
4 Reid Hildenbrand Lawrence 2:07.68
5 Ty Coultis Topeka 2:07.71
6 Jordan Boyce Leavenworth High School 2:08.89
7 Allen Luthi Emporia 2:15.12
8 Noah Lindquist Topeka West 2:16.42
9 Kaleb Murdoff Topeka Seaman 2:16.87
10 Jeff Resa Emporia 2:17.25
11 Zach Terry Leavenworth High School 2:24.42
12 Ben Richardson Leavenworth High School 2:26.99
13 Jaaron Vaughn Topeka 2:38.01
Boys 200 Meter Dash
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 Joe Reagan Topeka Seaman 22.62
2 Duke Tibbs Topeka 22.92
3 Jovan Inyard Topeka West 23.26
4 Gari Jones Lawrence 23.30
5 Deante Burton Manhattan High School 23.33
6 Cody Scheck Topeka Seaman 23.42
7 Jerrell Morrow Emporia 23.43
8 Jordan Robinson Topeka Highland Park 23.84
9 Zakyr Davis Shawnee Heights 23.92
10 Cedric Vinson Topeka 24.02
11 De'Vante Butler Leavenworth High School 24.12
12 Jason Randall Leavenworth High School 24.24
13 Henry Bieber Manhattan High School 24.28
14 Tyler Ross Topeka Highland Park 24.42
15 Brendon Maxey Lawrence 24.46
16 Brian Madeira Topeka Seaman 24.72
17 Jonathan Wernli Emporia 24.80
18 Darien Wilson Lawrence 24.90
19 Danny Lytle Shawnee Heights 25.95
20 R.J. Kuhn Emporia 26.01
Boys 3200 Meter Run
====================================================================
Name Yr Team Time
====================================================================
1 James Leblow Manhattan High School 10:00.15
2 Nathan Stringer Lawrence 10:07.69
3 Chris Melgares Manhattan High School 10:13.99
4 Kyle Snyder Topeka 10:15.42
5 Brock Elgin Topeka West 10:33.04
6 Chris Davis Manhattan High School 10:41.23
7 Kyler Weingartner Topeka Seaman 10:44.27
8 Chester Lewis Lawrence 10:49.50
9 Luke Treiber Topeka Seaman 10:53.87
10 Brandon Snyder Topeka 10:54.93
11 Darren Swanson Leavenworth High School 10:55.03
12 Seth Hennes Shawnee Heights 10:56.38
13 John Figgs Topeka Seaman 10:58.05
14 Miguel Alaniz Emporia 11:39.83
15 Ben Richardson Leavenworth High School 11:49.16
Boys 4x400 Meter Relay
======================================================
Team Time
======================================================
1 Shawnee Heights A 3:27.02
2 Topeka A 3:27.82
3 Topeka Seaman A 3:29.45
4 Leavenworth High School A 3:32.87
5 Lawrence A 3:33.07
6 Manhattan High School A 3:37.77
7 Emporia A 3:42.54
Boys High Jump
====================================================================
Name Yr Team Mark
====================================================================
1 Isaiah Ross Leavenworth High School 6-02.00
2 Joe Miller Topeka Seaman 6-00.00
3 Neshaune Wright Topeka 6-00.00
4 LJ Wallace Topeka West 6-00.00
5 Jade Brooks Emporia 6-00.00
6 Marcus Reece Topeka 6-00.00
7 Ryan Schoeder Lawrence 5-10.00
8 Cedric Vinson Topeka 5-08.00
9 Tyler Barth Topeka Seaman 5-08.00
10 Corey Ballentine Shawnee Heights 5-08.00
11 Preston Padgett Leavenworth High School 5-08.00
12 Kaden Frasier Manhattan High School 5-06.00
13 Will Williams Manhattan High School 5-04.00
14 Doug Turner Topeka West 5-02.00
15 Alex Luthi Emporia 5-00.00
Boys Pole Vault
====================================================================
Name Yr Team Mark
====================================================================
1 Alex Ballard Lawrence 13-00.00
2 Aaron Walker Topeka Seaman 11-00.00
3 Jake Wyer Topeka Seaman 10-06.00
4 Eli Herrera Manhattan High School 10-06.00
5 Barrett Jones Topeka Seaman 10-06.00
6 Jorge Soto-Gomez Topeka 10-00.00
7 Devin Eckman Emporia 9-06.00
8 Matt Wille Manhattan High School 9-00.00
9 Josh Baker Leavenworth High School 8-06.00
Boys Long Jump
==========================================================================
Name Yr Team Mark Wind
==========================================================================
1 Jerrell Morrow Emporia 24-04.25 NWI
2 Joe Reagan Topeka Seaman 22-01.25 NWI
3 Logan Mahan Manhattan High School 21-08.00 NWI
4 Cody Campbell Emporia 21-07.75 NWI
5 JL Savage Emporia 21-01.00 NWI
6 DeShay Berry Shawnee Heights 21-00.00 NWI
7 Isaiah Ross Leavenworth High School 20-05.00 NWI
8 Barrett Jones Topeka Seaman 20-03.50 NWI
9 Steven Hill Lawrence 20-02.00 NWI
10 Wyatt Sicard Shawnee Heights 20-0.25 NWI
11 Adrian Murray Topeka West 19-08.00 NWI
12 David Nobo Topeka 19-07.00 NWI
13 Samuel Livsey Manhattan High School 19-06.00 NWI
14 Damacias Nielson Topeka 19-05.75 NWI
15 Philip Gabler Lawrence 19-05.25 NWI
16 Ben Tredway Manhattan High School 19-05.00 NWI
17 Trevor Dawson Leavenworth High School 19-03.00 NWI
18 Jerricus Funderburke Leavenworth High School 18-08.00 NWI
19 Erik Parrish Lawrence 18-00.00 NWI
20 Sam Nobo Topeka 18-00.00 NWI
21 Jordan Robinson Topeka Highland Park 17-00.00 NWI
22 Jordan Jenkins Topeka Seaman 16-10.00 NWI
Boys Triple Jump
==========================================================================
Name Yr Team Mark Wind
==========================================================================
1 Corey Ballentine Shawnee Heights 44-06.50 NWI
2 JL Savage Emporia 44-0.25 NWI
3 LJ Wallace Topeka West 42-07.00 NWI
4 Steven Hill Lawrence 42-05.00 NWI
5 Logan Mahan Manhattan High School 42-04.00 NWI
6 Trevor Dawson Leavenworth High School 41-11.00 NWI
7 Jerrell Morrow Emporia 41-06.00 NWI
8 David Nobo Topeka 41-03.00 NWI
9 Wyatt Sicard Shawnee Heights 41-03.00 NWI
10 Jonathan Wernli Emporia 41-0.50 NWI
11 Damacias Nielson Topeka 40-04.00 NWI
12 Chris Fox Manhattan High School 39-08.00 NWI
13 Jeff George Leavenworth High School 39-05.00 NWI
14 Erik Parrish Lawrence 39-04.00 NWI
15 Robert Lyan Lawrence 38-10.00 NWI
16 Sam Nobo Topeka 38-08.00 NWI
17 Barrett Jones Topeka Seaman 37-10.00 NWI
18 Josh Radford Topeka Seaman 37-10.00 NWI
19 Samuel Livsey Manhattan High School 36-07.00 NWI
Boys Discus Throw
====================================================================
Name Yr Team Mark
====================================================================
1 Blake Hocking Lawrence 132-08
2 Alec Garcia Emporia 123-00
3 Sean Ford Emporia 120-09
4 Noah Pittman Topeka Seaman 119-05
5 Brett Breitkreutz Shawnee Heights 118-07
6 Nicholas Caraway/Wakes Topeka Highland Park 117-06
7 Cain Blaha Manhattan High School 116-00
8 Dylan Hall Topeka Seaman 114-05
9 Ryan Aguilar Shawnee Heights 113-10
10 Dylan Thomsen Emporia 113-00
11 Brandon Nowlin Manhattan High School 112-04
12 Chase Reiling Lawrence 111-06
13 Chaz Scott Topeka West 107-08
14 Lance Mitchell Topeka 106-09
15 Jeffrey Moses Lawrence 105-04
16 Jaron McConnell Topeka West 104-08
17 Dakota Burton Topeka West 104-07
18 Malcolm Mikkelson Topeka Seaman 103-07
19 Travis Eklund Shawnee Heights 102-00
20 Alton Payne Leavenworth High School 102-00
21 Willie Morrison Leavenworth High School 101-06
22 Marquis Montgomery Topeka Highland Park 96-04
23 Rahyne Robinson Topeka 67-08
24 Da'Quan Blake Leavenworth High School 1-02
Boys Javelin Throw
====================================================================
Name Yr Team Mark
====================================================================
1 Jacob Holloway Manhattan High School 171-01
2 Tyson Holmes Shawnee Heights 165-00
3 Tim Gauntt Manhattan High School 160-02
4 Manny Romero Lawrence 158-03
5 Tanner McCrary Shawnee Heights 154-03
6 Jordan Columbus Lawrence 154-01
7 Darian Taylor Manhattan High School 142-08
8 Andy Gottschalk Topeka Highland Park 142-07
9 Adrian Figueroa Shawnee Heights 136-08
10 Dominic Eliot Topeka West 136-03
11 Phillip Wade Topeka 134-11
12 Luke Stuke Topeka Seaman 128-10
13 Devin Eckman Emporia 127-00
14 Dylan Thomsen Emporia 125-03
15 Ryan Watson Topeka West 123-03
16 Alex Ballard Lawrence 114-03
17 Christian Grayson Emporia 111-11
18 Jaron McConnell Topeka West 106-06
19 Noah Pittman Topeka Seaman 101-08
20 Colton Lewis Leavenworth High School 101-02
Boys Shot Put
====================================================================
Name Yr Team Mark
====================================================================
1 Blake Hocking Lawrence 60-10.00
2 Terrale Johnson Manhattan High School 51-09.50
3 Ben Stegeman Manhattan High School 46-02.00
4 Travis Eklund Shawnee Heights 45-09.00
5 Stephen Bell Shawnee Heights 44-05.00
6 Sean Ford Emporia 43-11.00
7 Eric Harris Leavenworth High School 43-10.00
8 Jeffrey Moses Lawrence 43-09.00
9 James Kenney Lawrence 42-03.25
10 Da'Quan Blake Leavenworth High School 42-01.50
11 Willie Morrison Leavenworth High School 41-01.00
12 Malcolm Mikkelson Topeka Seaman 40-02.50
13 William McDiffet Topeka Highland Park 40-0.50
14 Alec Garcia Emporia 39-01.50
15 Dylan Hall Topeka Seaman 39-00.00
16 Rahyne Robinson Topeka 38-07.00
17 Ethan Baker Topeka West 36-11.50
18 Jordan Rice Topeka Highland Park 36-11.50
19 Andy Gottschalk Topeka Highland Park 36-08.50
20 Dakota Burton Topeka West 35-05.00
21 Dalton Clayburg Topeka 34-11.75
22 Christian Grayson Emporia 34-10.00
23 Chaz Scott Topeka West 34-01.50
24 Brandon Courville Topeka 33-05.25
25 Brandon Nowlin Manhattan High School 33-01.50